Konferencja eTwinning 2010 w Sewilli

Konferencja eTwinning 2010 w Sewilli

Prawie 500 nauczycieli spotkało się w Sewilli, by uczcić piątą rocznicę powstania Programu eTwinning, tworzącej internetowe wspólnoty nauczycieli i szkół w całej Europie. W ramach tego programu ponad 85 tys. nauczycieli z różnych części Europy współpracuje w międzynarodowych działaniach obejmujących ponad 50 tys. szkół w 32 krajach naszego kontynentu. W ciągu pięciu lat swojego działania eTwinning, który początkowo jedynie służył nauczycielom do poszukiwania partnerów do współpracy, stał się bogatą, ogólnoeuropejską wspólnotą na rzecz nauczania i uczenia się (www.etwinning.net).

W dniach 5-7 lutego odbyła się doroczna konferencja eTwinning w Sewilli, która zapoczątkowała obchody 5-lecia Programu, a także uroczysta ceremonia wręczenia tegorocznych nagród eTwinning Awards przedstawicielom zwycięskich 37 szkół z 21 krajów. Nauczyciele z trzydziestu dwóch krajów Europy, a także przedstawiciele programu na szczeblu krajowym i europejskim, dokonali podsumowania dotychczasowych działań. Inicjatywa eTwinning pozwala wykorzystać wiele narzędzi Web 2.0 do wspólnego realizowania projektów razem z uczniami, zrzeszania nauczycieli w internetowych wspólnotach oraz tworzenia licznych możliwości rozwoju zawodowego.

Polska delegacja wystąpiła w błękitnych koszulkach eTwinningowych z biało-czerwonymi flagami i balonikami z okazji 5 lat Programu.

W konferencji wziął udział także Minister Edukacji Hiszpanii Angel Gabilongo Pujol. W wystąpieniu potwierdził swoje zainteresowanie projektami eTwinning jako nową formą europejskiej współpracy szkół. Stwierdził, że Program ma ogromny potencjał i znakomicie wpisuje się w strategie rozwoju edukacji.Konferencję otworzyła Odile Quintin z Dyrekcji Generalnej ds. Edukacji i Kultury w Komisji Europejskiej. Dyrektor pogratulowała nauczycielom zaangażowanym w działania eTwinnigowe za ich wkład w to innowacyjne narzędzie edukacyjne: „eTwinning jest autentyczną wspólnotą służącą wymianie dobrych praktyk, uczeniu się, dążeniu do doskonałości oraz innowacyjności w edukacji, zarówno w skali europejskiej, jak i ogólnoświatowej. Nauczyciele uczestniczący w tym programie dowiedli, że nauka może być dla dzieci wspaniałym doświadczeniem, gdy wzbogaca ją współpraca międzynarodowa oraz wymiana kulturalna i językowa przy wykorzystaniu narzędzi XXI w.”

Podczas części oficjalnej pokazano krótkie filmiki informacyjne o pracownikach Narodowych Biur eTwinning w Europie.
Zaprezentowano także 3 najlepsze filmy nadesłane na konkurs 3-2-1 Akcja!. Były to:

 • New frontiers, meet new people, create links with the World,
  • Tatjana Gulic; OŠ Preeska (SI)
  • Eric Vayssie, Françoise Mazelier & Sylvie Luczak; Collège Antonin Perbosc (FR)
  • Daniela Arghir; Colegiul National Gheorghe Lazar Sibiu (RO)
  • Charles-Henri Eyraud; Institut National de Recherche Pédagogique (FR)
  • Rossella Bragazzi; Istituto Comprensivo Michelangelo Bunarroti (IT)
  • Saviour Tabone; Gozo College, Xewkija Primary (MT)
 • Tandem
  • Claire Chevalier; Lycée Benjamin Franklin (FR)
  • Rogelio Martinez del Oro; I.E.S Melchor de Macanaz (ES)
 • Drawing Adventures from Malta and Poland
  • Miriam Schembri; St. Thomas More College, Fgura Primary A (MT)
  • Ewa Kurzak; Przedszkole Publiczne nr 5 w Głogowie (PL)

Wszystkich uczestników eTwinningu zachęcamy do zalogowania się na Pulpicie eTwinning i do obejrzenia tych filmów dostępnych w części ZASOBY. Wpisz “etwinning_video_comp_2009”, a otrzymasz wszystkie wyniki wyszukiwania. Wiele z tych filmów to wspaniałe źródło inspiracji i wsparcia dla przyszłych projektów w ramach eTwinningu.

Uroczysta ceremonia wręczania statuetek eTwinning projektom, które wygrały w europejskim konkursie eTwinning 2010, rozpoczęła się od zwycięzców kategorii specjalnych. Każdy projekt został przedstawiony publiczności. Podobnie było w kategoriach wiekowych. Dopiero po otworzeniu kopert wiadomo było kto zdobył pierwsze miejsce.
W gronie finalistów znalazło się pięć polskich placówek.

Uczestnicy konferencji przygotowali stoiska tematyczne eTwinning w sali wystawienniczej i prowadzili prezentacje swoich projektów.
Polscy nauczyciele przygotowywali następujące stoiska:

 1. Stoisko Matematyka, nauki ścisłe i technologia:
  • Ewa Kurzak, Przedszkole Publiczne nr 5 w Głogowie, prezentowała projekt 1, 2 Buckle my shoe…,
  • Urszula Utnicka, Gimnazjum im. Jana Pawła II w Krempachach, przedstawiała projekt Maths and Earth,
  • Bożena Koronowicz, Szkoła Podstawowa nr 1 w Choszcznie, opowiadała o projekcie The diary of Syrius’ travels,
 2. Stoisko Szkoły podstawowe:
  • Beata Lenartowicz i Alicja Krystosiuk ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Szarych Szeregów w Bielsku Podlaskim opowiadały o projekcie Mother’s Day,
  • Renata Wojtaś, Szkoła Podstawowa nr 32 w Bielsku-Białej, prezentowała projekt Communication Channels,
 3. Stoisko Językowe i humanistyczne:
  • Adam Stepiński, Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Tarnobrzegu, przedstawił projekt What Matters in Your Life,
 4. Stoisko europejskie:
  • Paweł Ciemięga, Gimnazjum w Krzczonowie, prezentował projekt Romanian-Polish Encyclopedia,
  • Włodzimierz Sidorow, Szkoła Podstawowa nr 3 im. Jana Pawła II w Wodzisławiu Śląskim, opowiadał o projekcie Sport Day 2009.

 

Podczas konferencji odbywały się warsztaty dla nauczycieli. Zaproponowano 38 warsztatów w pięciu głównych liniach tematycznych: Uczenie się przez działanie, Rozwój zawodowy poprzez eTwinning, Globalna klasa, eTwinning w praktyce, Sztuka współpracy. Odbył się także panel dyskusyjny, w którym uczestniczyli eksperci programu w całej Europy. Na zakończenie konferencji podano urodzinowy tort z okazji 5-lecia eTwinning.