Programowanie z eTwinning?

Programowanie z eTwinning?

Grupa Programowanie z eTwinning powstała we wrześniu 2018 jako jeden z elementów kampanii MEN Pilotaż Programowania. Stanowi uzupełnienie licznych szkoleń, seminariów, kursów online, webinariów i materiałów publikowanych na stronie programu w dziale Programowanie z eTwinning.

Głównym celem grupy jest wymiana doświadczeń, dzielenie się wiedzą i dobrymi praktykami w zakresie zagadnień związanych z kodowaniem i programowaniem. Jej członkiem może być każdy nauczyciel chcący rozwijać swoje kompetencje w tej tematyce. To miejsce idealne zarówno dla osób mających już doświadczenie w uczeniu kodowania, jak i dla nauczycieli rozpoczynający swoją przygodę z programowaniem.

Grupa jest niezwykle aktywna i bogata w przydatne materiały. Często organizowane są wydarzenia aktywizujące oraz konkursy:

W okresie nauki zdalnej stworzyliśmy padlet do wymiany doświadczeń W domu się nie nudzę – zabawy i gry z kodowaniem w tle. Nauczyciele dzielili się pomysłami na wykorzystanie kodowania do uatrakcyjnienia zajęć z różnych przedmiotów: od wychowania fizycznego przez matematykę do języków obcych.

Działania w grupie są niezwykle zróżnicowane. Opierają się na wymianie ciekawych materiałów, gromadzeniu informacji o przydatnych narzędziach i w bardzo dużej mierze na tutoringu – wzajemnym uczeniu się. Członkowie grupy, którzy chcą się podzielić swoją wiedzą prowadzą webinary, zapraszani są także specjaliści z zewnątrz. Najbliższy webinar odbędzie się we wrześniu: Agnieszka Halicka zademonstruje uczestnikom jak wykorzystać narzędzia genial.ly do prowadzenia zajęć z kodowania.

Nieustannie szukamy wspólnie nowych rozwiązań edukacyjnych oraz narzędzi TIK, które gromadzimy na padlecie grupy. Naszym ostatnim odkryciem jest Wakelet narzędzie do współdzielenia się efektami wspólnej pracy i zbierania zasobów internetowych.

Na nowy rok szkolny mamy wiele planów. Pierwsza akcja rusza już we wrześniu a będzie nią Zakodowany dzień kropki. Następnie Kartka dla Europy z okazji 15 – lecia eTwinning – przygotowana w Scratchu lub ScratchJR i  po raz kolejny Zakodowane święta. Uczestnicy otrzymają certyfikaty. Zaplanowaliśmy także liczne webinaria z udziałem m.in. Zyty Czechowskiej, Joanny Świercz. Porozmawiamy również o robotach w edukacji, ich możliwościach i propozycjach wykorzystania w czasie zajęć.

Serdecznie zapraszam do naszej grupy!

Agnieszka Ogiegło

 

 

Jak stać się członkiem tej wyjątkowej grupy?

Wystarczy zalogować się na eTwinning LIVE, wejść do zakładki Grupy i odszukać korzystając z nazwy Programowanie z eTwinning. Następnie kliknąć Przejdź do grupy:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

i dalej Dołącz do grupy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Grupa swoją funkcjonalnością przypomina TwinSpace i prowadzona jest w języku polskim. Znajdziecie tu już ciekawe materiały dodane przez trenerkę i członków grupy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Korzystanie z grupy jest bezpłatne i dostępne dla każdego zarejestrowanego eTwinnera.

 

Zachęcamy także do odwiedzania pozostałych grup prowadzonych przez naszych trenerów:

Znajdziecie w nich materiały, aktywności i wsparcie dla Waszych działań związanych z tematem każdej z nich!