Dzieci imigrantów w polskich szkołach

Dzieci imigrantów w polskich szkołach

Imigranci stali się ostatnio jednym z najważniejszych międzynarodowych zagadnień. W wielu krajach ich liczba wzrosła dramatycznie w świetle ostatnich wydarzeń.

W Polsce, tylko w 2014 roku, niemal 400 000 imigrantów uzyskało zezwolenie na pobyt na terytorium kraju. Szacuje się, że drugie tyle przybywa tu nielegalnie w poszukiwaniu pracy, lepszych warunków życia dla siebie i swoich rodzin. Najczęściej przybywają do nas obywatele Ukrainy, Rosji, Wietnamu. Wielu z nich przyjeżdża wraz z dziećmi, które stopniowo zaczynają uczęszczać do polskich szkół i przedszkoli często nie znając języka.

Z inicjatywy krajów, w których liczby te znacznie przewyższają polskie statystyki powstanie wkrótce Grupa wspierająca nauczycieli pracujących z dziećmi imigrantów. Działania grupy będą skoncentrowane na dzieleniu się doświadczeniem, opracowywaniu scenariuszy zajęć, aktywności wspomagających asymilację uczniów i niwelujących trudności wychowawcze.

W przyszłości planowana jest również konferencja dedykowana temu zagadnieniu.

Zapraszamy wszystkich nauczycieli, którzy interesują się zagadnieniem lub w swoich klasach, szkołach pracowali już z dziećmi imigrantów, do dzielenia się doświadczeniem, a w przyszłości dołączenia do Grupy wspierającej.

Zainteresowane osoby prosimy o wiadomość wraz z opisem swoich dotychczasowych działań w tej kwestii na kontakt@etwinning.pl