eBezpieczeństwo

eBezpieczeństwo

W dniach 1-12 kwietnia zespół Insafe prowadzi event online mający na celu dostarczenie informacji i wskazówek, oraz rozpoczęcie dyskusji wśród nauczycieli nt. eBezpieczeństwa (eSafety). Temat ten obejmuje wiele wątków i zagadnień, m.in: cyberbullying (cyberprzemoc), reputacja i wizerunek zarówno prywatny, jak i online. Szkoła zaś odgrywa ogromną rolę w kwestii edukacji uczniów (oraz rodziców) w tym zakresie, wyposażenia ich w umiejętności i narzędzia pozwalające pozostać bezpiecznym online.

Działania eventu skupiają się na kilku najważniejszych obszarach dotyczących eBezpieczeństwa:

Cyberprzemoc (Cyberbullying)
Dane statystyczne z całej Europy wyraźnie pokazują, że cyberbullying jest jedną z najczęściej dotykających młodzież i dzieci form przemocy – formą ściśle związaną z kwestią prywatności. Jest to temat, któremu nauczyciele powinni poświęcić więcej uwagi.

Relacje online
Przy olbrzymim wzroście użytkowników portali i aplikacji randkowych – zarówno dorosłych, jaki i młodzieży – pojawiły się nie tylko możliwości, ale też zagrożenia. Wielu z nich (zwłaszcza ci młodsi) czują presję, aby wyglądać i zachowywać się w określony sposób będąc online. Dla wielu stanowi to duże wyzwanie i źródło frustracji. Zarówno nauczyciele, jak i rodzice, powinni spróbować zrozumieć  tego typu trudności, z jakimi muszą mierzyć się ich dzieci i uczniowie.

Zbiory danych (Big Data)
Jakie informacje pobierają aplikacje, z których korzystamy? Czy na pewno wiemy co dzieje się z treściami, które zamieszczamy online? Czy powinniśmy się martwić?

Prawa autorskie
Prawa autorskie to skomplikowane zagadnienie dla wielu użytkowników Internetu, nie tylko tych najmłodszych. Pojawiło się nawet określenie ‘Generacja Kopiuj/Wklej’… Szkoły coraz częściej starają się, aby ich uczniowie rozwijali właściwe cyfrowe umiejętności i kompetencje i wiedzieli jak korzystać z zasobów online zgodnie z prawem.

W finale eventu uczestnicy zastanowią się jak zaimplementować te elementy w treści swoich zajęć. Do wyboru będą mieli szeroki wachlarz scenariuszy lekcyjnych.

Ten fascynujący event ma jednak ograniczoną liczbę miejsc i nie wszyscy chętni mogli wziąć w nim udział. Jednak w związku z dużym zainteresowaniem tematem, Insafe postanowił zorganizować otwartą sesję pytań i odpowiedzi na Twitterze. Spotkanie odbędzie się 14 kwietnia (czwartek) w godzinach 18-19.

Zapraszamy do udziału wszystkich zainteresowanych powyższymi zagadnieniami. Będziecie mogli zadać ekspertom pytania, dowiedzieć się, jaki inni radzą sobie z konkretnymi problemami.

Aby wziąć udział piszcie tego dnia bezpośrednio do @insafenetwork i szukajcie informacji poprzez hashtag #eSafetytalk.

A jeśli chcielibyście wziąć udział w kolejnym evencie, bądź seminarium online, tu znajdziecie ich pełną listę oraz daty rozpoczęcia naboru.

Dostęp do każdego z nich macie bezpośrednio przez Wasze eTwinning LIVE – sekcja Rozwój ZawodowyWszystkie wydarzenia. Aby dołączyć wystarczy wejść we właściwy event (w momencie kiedy rozpocznie się już nabór i kliknąć ZAPISZ SIĘ).

Dodaj komentarz