Edukacja online – narzędziowy niezbędnik TIK dla każdego

Edukacja online – narzędziowy niezbędnik TIK dla każdego

Dynamiczny rozwój świata cyfrowych technologii ma ogromny wpływ na zmianę sposobu nauczania i uczenia się. Wykorzystanie różnorodnych aplikacji w pracy nauczyciela stało się po prostu koniecznością zmieniając naszą pracę w wyjątkowy sposób. Nowoczesne narzędzia dają nam obecnie ogromne możliwości efektywnej i atrakcyjnej współpracy z uczniami. Wspierają nasze działania edukacyjne i umożliwiają odkrywanie ukrytych talentów uczniów, pozwalają na uwolnienie kreatywności i zachęcają do wyrażania swoich myśli. A nas, nauczycieli motywują do dzielenia się swoim doświadczeniem.

Przygotowałam zestawienie bezpłatnych narzędzi, które wykorzystuję w codziennej pracy z uczniami, zarówno obecnie w nauczaniu zdalnym, jak i stacjonarnym oraz w realizacji projektów eTwinning.

Narzędzia do prezentacji zdjęć (nie wymagają zakładania kont):

  • Funnyphotojest ciekawym narzędziem do obróbki zdjęć, które w prosty sposób pomoże stworzyć zabawne, niepowtarzalne i oryginalne grafiki. Można je wykorzystać do prezentacji grupy projektowej lub przedstawienia uczniów w przyciągającej uwagę formie.
  • PhotoVisito kreator fotografii i kolaży. Bardzo prosty i intuicyjny w obsłudze, z opcją doboru tła, możliwością dodania tekstu i modyfikacji efektów zdjęć. Bezpłatna wersja nakłada znak wodny na efekt końcowy.
  • Resizeimage –  To bardzo prosta i przydatna aplikacja do zmieniania rozmiaru zdjęcia (nawet nasze telefony robią je w coraz większej rozdzielczości). Pozwala szybko dostosować rozmiar naszego zdjęcia do np. wymogów TwinSpace czy innej strony, na której planujemy je zamieścić.

Narzędzia do przygotowania atrakcyjnych prezentacji (wymagają założenia konta):

  • Prezi – ciekawe rozwiązanie do przygotowywania inspirujących prezentacji multimedialnych. Treści prezentowane są na interaktywnej mapie. Autor ustala ich kolejność oraz sposób wyświetlania. Bardzo przydatne narzędzie przy wprowadzaniu nowych lub podsumowania zrealizowanych zagadnień.
  • Emaze –  ciekawe, proste w obsłudze narzędzie do tworzenia prezentacji 3D. Oferuje wiele zróżnicowanych motywów graficznych, ciekawe animacje i dodatki, o które można wzbogacić materiał. Gotowy materiał można przechowywać w zasobach własnych lub upowszechniać za pomocą linków.
  • Glogster – aplikacja, która umożliwia tworzenie interaktywnych plakatów, na których można umieścić dowolną treść: grafikę, filmy, animacje, pliki audio, linki, itp. Świetna do prezentacji treści edukacyjnych, a także do przedstawienia szkoły, regionu lub sprawozdania z np. wycieczki szkolnej.
  • Genial.ly – to bardzo popularne narzędzie o wszechstronnym zastosowaniu – z jego pomocą można stworzyć quizy, infografiki, prezentacje, gry czy plansze edukacyjne. Jego mocną stroną jest interaktywność i jakość animacji, integralność tworzonych zasobów oraz dostęp do bogatej galerii szablonów i dodatków.
  • Canvainternetowe narzędzie, które umożliwia kreowanie wirtualnych form graficznych – plakatów, kolaży, kart i prezentacji. Twórca projektu graficznego ma do dyspozycji bogatą bibliotekę szablonów, czcionek, grafik, gotowych obrazów i spotów filmowych. Zróżnicowane funkcje edycji pozwalają na pełną indywidualizację rezultatu pracy.
  • PosterMyWall – to aplikacja, która umożliwia błyskawiczne tworzenie plakatów, kartek, ogłoszeń i ulotek. Można wykorzystać dostępne szablony, tła i kliparty, dodać własne zdjęcia, dowolnie zmieniać i dodawać tekst. Program oferuje duży wybór czcionek. Gotową pracę można pobrać i wydrukować.

Narzędzia do tworzenia chmur wyrazów (nie wymagają zakładania kont):

  • Wordclouds – to darmowy internetowy generator chmur słownych. Można dostosować je do swoich potrzeb za pomocą kształtów, motywów, kolorów i czcionek. Bardzo przydatne narzędzie do przygotowania grafiki okolicznościowej, podsumowania i gromadzenia wyrazów lub wyrażeń kojarzonych z określonym tematem.
  • WordArt –  to podobnie, jak poprzednie narzędzie, internetowy kreator grafiki, który umożliwia tworzenie unikatowych obrazów z wybranych słów.

Narzędzia do tworzenia quizów (wymagają założenia konta):

  • Kahoot – narzędzie online umożliwiające przygotowanie interaktywnych zadań. To prawdopodobnie najbardziej znana i popularna aplikacja do tworzenia quizów, bardzo lubiana przez uczniów. Warto z niej skorzystać w celu utrwalenia i sprawdzenia wiedzy. Atrakcyjna forma zachęci uczniów do udziału.
    Quizlet – platforma do tworzenia ciekawych materiałów do nauki. Umożliwia zapoznawanie ucznia z materiałem pojęciowym (także słowno-obrazkowym) np. za pomocą fiszek, a następnie wspiera utrwalanie materiału całą gamą gier i zabaw. Posiada automatyczny kreator testów.
    LearningApps – to darmowa i prosta w obsłudze aplikacja, w której można zaprojektować niezwykle zróżnicowane gry, zabawy i narzędzia edukacyjne dostępne online. Nauczyciel może także utworzyć wirtualną klasę i bezpośrednio udostępniać uczniom opracowane materiały.

Narzędzia do tworzenia inspirujących materiałów (nie wymagają zakładania kont):

  • Jigsaw Planet – aplikacja do tworzenia puzzli (o dowolnej ilości elementów i w różnych kształtach) ze zdjęć i rysunków. Istnieje także możliwość skorzystania z materiałów opracowanych przez innych użytkowników. Tu warto założyć konto, aby mieć stały dostęp do swoich prac.
  • Puzzle Factorykreator puzzli online. Podobnie, jak poprzednia aplikacja, umożliwia tworzenie układanek z własnych grafik.
  • Vocaroo – nagrywarka wiadomości głosowych do pliku mp3 z możliwością wygenerowania linku, kodu embed lub kodu QR. Często wykorzystywana do przekazywania życzeń, informacji zwrotnej, pozdrowień.
  • ChatterPix Kids – zabawna i intuicyjna aplikacja do tworzenia krótkiej animacji zdjęcia lub ilustracji wraz z opcją dodawania głosu (w pliku mp4). Za jej pomocą można np.: przekazywać uczniom polecenia i wprowadzać proste zagadnienia. Aplikację można instalować na smartfonach i tabletach.
  • FodeyProsty generator do zabawnych wizualizacji krótkich tekstów (np. tytułów, pozdrowień, ogłoszeń) w formie gazetek lub prostych animacji. Trzeba tylko pamiętać, że aplikacja nie generuje polskich znaków diakrytycznych, więc trzeba się dobrze zastanowić jak ich uniknąć.

Narzędzia do tworzenia komiksów (nie wymagają zakładania kont):

  • ToonyTool – kreator jednoklatkowych komiksów. Prosty w obsłudze program, gdzie przy tworzeniu prac możemy skorzystać z gotowych zasobów ilustracji, chmur, ikon lub dodać własne pliki. Rezultat można zapisać w formie obrazu, wydrukować lub wysłać mailem.
  • Make Beliefs Comixto bezpłatna aplikacja sieciowa umożliwiająca tworzenie prostych komiksów. Prace tworzymy z elementów udostępnionych w programie. Gotowy komiks możemy zapisać jako obraz, wydrukować lub wysłać mailem. Program jest bardzo popularny wśród uczniów – motywuje ich do większej aktywności i podejmowania twórczych działań.

Narzędzia do tworzenia e-książeczek (wymagają założenia konta):

  • StoryJumper – to narzędzie przeznaczone do tworzenia i udostępniania elektronicznych książeczek. W prosty sposób można dodać teksty, osadzić obrazy z galerii aplikacji lub wykorzystać własne, a na końcu przygotować ciekawą okładkę. Można tu opowiedzieć własne historie lub tworzyć je wspólnie z uczniami, a następnie opublikować i prezentować innym.
  • Storybird – darmowa platforma, na której możemy tworzyć elektroniczne książki, np.: bajki czy ilustrowane historyjki. Tworząc swoją opowieść, oprócz opcji dodawania własnych materiałów graficznych, mamy do dyspozycji bazę ilustracji profesjonalnych grafików jako inspirację do naszej pracy.

Narzędzia do pozyskiwania informacji zwrotnej (wymagają założenia konta):

  • AnswerGarden – prosta aplikacja pozwalająca w szybki sposób uzyskać odpowiedzi na zadane pytanie. Można ją wykorzystać jako formę zdobywania informacji zwrotnej, ewaluacji lub szybkie głosowanie.
  • Mentimeter – narzędzie, które pozwala w prosty sposób uzyskać informację i komunikować się z uczestnikami badania w czasie rzeczywistym. Ciekawy sposób na przeprowadzenie ankiety, głosowania i burzy mózgów.

Wszystkim życzę wielu świetnych pomysłów podczas tworzenia kreatywnych i inspirujących zadań dla uczniów, jak i wspólnie z nimi. Mam nadzieję, że zgromadzone tu aplikacje będą dla wszystkich zainteresowanych jedynie punktem wyjścia do własnych poszukiwań idealnych narzędzi. Nie zapomnijcie podzielić się swoimi odkryciami i wesprzeć kolejnych poszukujących!

 

Autorka: Beata Wójcik

Nauczycielka dyplomowana edukacji wczesnoszkolnej i jęz. angielskiego w Szkole Podstawowej nr 1 im. T. Kościuszki w Puławach. Od 2013r. aktywnie uczestniczy w programie eTwinning. Zrealizowała kilka projektów krajowych i międzynarodowych, za które otrzymała Krajowe i Europejskie Odznaki Jakości. Jest koordynatorką szkolnej grupy eTwinnerów. Ww 2018 jej szkoła otrzymała tytuł Szkoły eTwinning.