Tydzień z narzędziami ułatwiającymi zbieranie, organizowanie i udostępnianie informacji z sieci
Formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronie http://www.etwinning.pl/kursy-internetowe
Adresaci szkolenia
Kurs jest adresowany do wszystkich nauczycieli, którzy chcą efektywnie wyszukiwać, gromadzić i udostępniać linki do stron WWW, obrazy i materiały filmowe oraz wykorzystywać zgromadzone zasoby w pracy z uczniami, a w szczególności podczas realizacji projektów edukacyjnych, również do promocji szkoły.
Wymagania wstępne
Od uczestników szkolenia wymagana jest umiejętność posługiwania się komputerem w zakresie zarządzania folderami i plikami, uruchamiania programów, posiadanie konta pocztowego, a także umiejętność sprawnego posługiwania się Internetem. Wymagane jest też, aby każdy uczestnik zarejestrował się na platformie eTwinning.
Opis kursu
Podczas kursu uczestnicy poznają trzy przykładowe serwisy Web 2.0 – Pearltrees, Scoop.it oraz Pinterest. Nauczą się praktycznego wykorzystywania tych narzędzi do gromadzenia, udostępniania i współtworzenia kolekcji cennych materiałów w postaci linków do stron WWW, obrazów, filmów.
W module 1 uczestnicy poznają serwis zakładkowy Pearltrees do gromadzenia i udostępniania tematycznych zestawów linków do stron, obrazów, notatek, materiałów multimedialnych, a także do własnych zasobów zgromadzonych na dysku komputera. Wykonają jedno obowiązkowe zadanie.
Moduł 2 to praca z serwisem Scoop.it, który umożliwia przeszukanie zasobów internetowych i zgromadzenie kolekcji na interesujący temat. Uczestnicy zarejestrują się w serwisie i poznają wszystkie jego możliwości. Wykonają jedno obowiązkowe zadanie.
W module 3 uczestnicy będą pracować z serwisem Pinterest wspomagającym poszukiwanie i gromadzenie źródeł informacji w postaci tablic tematycznych. Zarejestrują się w serwisie i poznają jego możliwości. Wykonają jedno obowiązkowe zadanie.
Na zakończenie kursu uczestnicy wypełnią ankietę ewaluacyjną, udostępnioną w module 4.
Cele kursu
- zapoznanie z przykładowymi, bezpłatnymi serwisami Web 2.0 do tworzenia i udostępniania własnych zestawów ciekawych linków, obrazów i materiałów filmowych, możliwych do wykorzystania w pracy z uczniami
- nabycie umiejętności tworzenia i udostępniania zasobów serwisów zakładkowych uczniom
- poznanie sposobów współtworzenia i wykorzystania zgromadzonych materiałów
- kształcenie nawyku przestrzegania prawa autorskiego
- umiejętne organizowanie samokształcenia
- sprawne korzystanie z platformy Moodle
Treści szkoleniowe
Treści kursu są podzielone na 3 moduły, w których znajduje się materiał teoretyczny oraz trzy obowiązkowe zadania do wykonania.
1. Pearltrees
- Przykłady kolekcji utworzonych w Pearltrees
- Pearltrees – instrukcja
- Link do serwisu Pearltrees
- Zalety i wykorzystanie Pearltrees
- Przykład praktycznego zastosowania Pearltrees
- Zadanie 1
2. Scoop.it
- Przykłady zbiorów tematycznych
- Scoop.it – instrukcja
- Link do serwisu Scoop.it
- Zadanie 2
3. Pinterest
- Przykłady tablicy Pinterest
- Pinterest – instrukcja
- Link do serwisu Pinterest
- Prawo autorskie
- Zadanie 3
Kurs obejmuje 7 dni pracy (14 godzin) i ma charakter zadaniowy. Uczestnicy mają całodobowy dostęp do platformy Moodle, materiałów szkoleniowych, treści zadań. W razie potrzeby korzystają ze wsparcia trenera na „Forum Pomocy”. Wszystkie ważne dla uczestników informacje organizacyjne zamieszczane są przez trenera na „Forum Aktualności”.
Uczestnik powinien zarezerwować codziennie przeciętnie 1-2 godziny prywatnego czasu. Wskazana jest systematyczna praca na platformie, bowiem treści szkoleniowe będą odsłonięte w trzech częściach.
Autorką kursu jest pani Katarzyna Sopolińska.
Wszystkie materiały zamieszczone na platformie Moodle są objęte prawem autorskim i podlegają ochronie na mocy Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z dnia 4 lutego 1994 r. (tekst ujednolicony Dz.U. 2006 nr 90 poz. 631). Kopiowanie, przetwarzanie, rozpowszechnianie tych materiałów w całości lub w części bez zgody Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji jest zabronione.
Zaświadczenie o odbytym kursie można pobrać z jego strony w terminie do 7 dni od daty ukończenia szkolenia.
Szczegółowych informacji na temat szkolenia udziela Agnieszka Woźniak agnieszka.wozniak@frse.org.pl
Najnowsze komentarze