
Jem zdrowo i kolorowo
Koordynatorka:
Monika Khan – ambasadorka programu eTwinning pracująca w Zespole Szkół w Wysokiej Głogowskiej
Szkoły partnerskie:
23 polskie placówki
Obszary tematyczne:
przyroda, biologia, matematyka, wychowanie fizyczne, informatyka, język polski, plastyka
Języki:
polski
Strony projektu:
Nagrody i wyróżnienia:
Krajowa Odznaka Jakości
Żyjemy w erze fastfoodów i nieograniczonego dostępu do śmieciowego jedzenia, dlatego tak ważne jest, by uczniowie rozumieli ten współczesny problem cywilizacyjny. Czym się trują, czym sobie szkodzą, co eliminować z diety, po co sięgać będąc na zakupach – tym właśnie zajmowali się podczas realizacji projektu.
Projekt został zrealizowany w ramach inicjatywy Mój pierwszy projekt eTwinning z Ambasadorem. Skupiał 36 nauczycieli i 186 uczniów z 23 szkół z terenu całej Polski. Utworzono 3 grupy projektowe, w których uczestnicy poszerzali swoją wiedzę na temat sposobu odżywiania się polskich nastolatków. Uczniowie, pod okiem eksperta pani Joanny Gadomskiej, analizowali skład popularnych przekąsek, a w następnych etapach tworzyli własne kolorowe przepisy.
Młodzi ludzie rozwinęli umiejętność pracy w grupie – wspólnie tworzyli przepisy, dzielili się obowiązkami. Podczas cotygodniowych spotkań omawiali efekty wspólnej pracy, dyskutowali o już stworzonych produktach (np. plakatach, hasłach) i planowali kolejne działania. Udział w projekcie umożliwił im poruszanie się na nieznanych im dotąd platformach, np. w Canvie. Z dużym zainteresowaniem tworzyli grafiki – ta umiejętność na pewno przyda im się w późniejszych latach nauki w szkole.
Uczniowie nie ograniczali się tylko do analizy własnych wytworów, oglądali i dyskutowali nad pomysłami uczniów z innych szkół partnerskich, mieli także możliwość zobaczyć się „na żywo” podczas spotkania z ekspertem.
Najważniejsze działania:
- podział zadań, kalendarz spotkań
- quiz o szkołach
- konkurs na logo projektu
- prezentacje: „Co je polski nastolatek”, „Co kryją nasze ulubione przekąski”
- spotkanie z ekspertem – Joanną Gadomską – nauczycielem biologii, członkiem społeczności Superbelfrów RP
- kolekcje Wakelet: inspirujące plakaty, cyfrowe zasoby dotyczące zdrowego odżywiania
- prezentacja w Canvie z kolorowymi przepisami
- książka kucharska w programie StoryJumper „Pysznie i smacznie – kolorowe inspiracje (Delicious and tasty colourful inspirations)”
- wspólny wiersz projektowy na platformie Zumpad
- dodatkowe działania projektowe: kompozycje owocowo- warzywne, kanapka dla niejadka, zabawa w Superbohatera, kolorowe zadania dla uczniów, piramidy żywienia
- ewaluacja projektu: ankiety dla uczniów i nauczycieli na końcu projektu
- spotkania online, grupa Messenger
- rozpowszechnianie efektów projektu – w prasie lokalnej, na stronach szkół, w mediach społecznościowych
Do swojego pierwszego projektu zgłaszałam się ze sporymi obawami – czy pogodzę swój udział w projekcie z pracą w szkole i wymagającą rodziną. Jednak moje obawy okazały się bezpodstawne. Nasza ambasadorka zorganizowała szereg spotkań, w których krok po kroku (jak uczniowi) tłumaczyła na czym w danym momencie mamy się skupić, nad czym pracować, na jakim narzędziu i gdzie umieścić efekty naszej pracy. Planowaliśmy pracę wspólnie, nikt nie narzucał sztywnych terminów, dzięki czemu mogliśmy swobodnie zarządzać naszym czasem.
Co dał mi udział w projekcie?
- nowe umiejętności: jeszcze nigdy nie poznałam tak wielu narzędzi w tak krótkim czasie
- współpraca z innymi nauczycielami, wymiana doświadczeń – tego oczekiwałam i nie zawiodłam się
- możliwość otrzymania Krajowej Odznaki Jakości – dobrze zaplanowane działania zgodne z kryteriami KOJ i wsparcie ambasadorki w zakresie planowania oraz samej aplikacji
- relacje z uczniami – nasz projekt realizowaliśmy w czasie pandemii – to był dodatkowy czas, który mogliśmy spędzić z naszymi uczniami.
Udział w projekcie był niezwykle inspirujący, nauczył wiele nie tylko uczniów ale również nauczycieli. Praca z nowymi narzędziami TIK to również mój cel na przyszły rok szkolny.
Mariola Marut
uczestniczka seminarium i projektu Jem zdrowo i kolorowo
Najnowsze komentarze