Jeśli wierzysz w siebie, możesz osiągnąć wszystko…

Jeśli wierzysz w siebie, możesz osiągnąć wszystko…

Wizyta w Parlamencie Europejskim, spotkanie z europosłem Jarosławem Wałęsą czy wycieczka do Muzeum Czekolady – m.in. takie atrakcje czekały w Brukseli na zwycięzców Europejskiego Konkursu eTwinning 2014.

8 kwietnia w Palais des Académies odbyła się ceremonia wręczenia nagród w Europejskim Konkursie eTwinning, przyznawanych za najlepsze projekty edukacyjne zrealizowane w poprzednim roku szkolnym. Podczas 3 dniowego pobytu na uczestników czekał interesujący program warsztatowo – kulturalny, który obejmował  wizytę w Parlamencie Europejskim czy w muzeum artysty surrealizmu Rene Magritte. Interesującym również był udział w warsztatach Future Classroom Lab, a także zwiedzanie słynnego na całym świecie Muzeum Czekolady.

 Wyjątkową chwilą było spotkanie z europosłem Jarosławem Wałęsą, który przekazał uczestnikom swoje życiowe motto otrzymane niegdyś od swego ojca – Prezydenta RP i laureata Nagrody Nobla – Lecha Wałęsy: „Jeśli wierzysz w siebie, możesz osiągnąć wszystko”.

 Po powrocie z polskimi laureatami spotkała się Ewa Dudek – podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej (MEN). Wśród zaproszonych gości byli nauczyciele i uczniowie, dyrektorzy nagrodzonych szkół, przedstawiciele Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji (MAiC), reprezentanci kuratoriów, organów prowadzących oraz Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej. Laureaci konkursu zaprezentowali swoje projekty i osiągnięcia uczniów. Z rąk przedstawicieli ministerstw, reprezentacji Komisji Europejskiej w Polsce oraz Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji nauczyciele odebrali gratulacje, pamiątkowe dyplomy i upominki.

“Warto, żeby nauczyciele realizowali projekty eTwinning przede wszystkim ze względu na współpracę z nauczycielami i uczniami z zagranicy. To także korzyść dla uczniów: nauka przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii, zdobywanie nowych kompetencji przydatnych w dorosłym życiu, nauka języków obcych, współpraca w grupach” – powiedziała wiceminister edukacji narodowej.

W tegorocznym konkursie wyróżniono pięć polskich placówek, a najlepszym projektem europejskim został LYPS – Let Your Passion Shine – projekt realizowany przez Szkołę Podstawową nr 4 w Zambrowie.

Polscy laureaci w konkursie europejskim 2014

  • kategoria wiekowa 4-11 lat

I miejsce:

projekt LYPS – Let Your Passion Shine

Barbara Głuszcz, Szkoła Podstawowa nr 4 w Zambrowie

Agata Czarniakowska, Szkoła Podstawowa nr 4 w Zambrowie

Dorota Zimacka, Szkoła Podstawowa nr 4 w Zambrowie

 

II miejsce:

projekt Talking Pictures

Anna Krzyżanowska, Przedszkole nr 48 z Oddziałami Integracyjnymi, Zabrze

Anna Młynarczyk, Przedszkole nr 48 z Oddziałami Integracyjnymi, Zabrze

 

  • kategoria specjalna “projekt realizowany w języku francuskim”

I miejsce:

projekt Moi, Toi, lettres à nous

Gabryela Smolij, Zespół Szkół nr 1, Choszczno

 

  • kategoria specjalna “Zrozumienie międzykulturowe im. Mevlany”

I miejsce:

projekt e-cultural Kaleidoscope

Renata Wojtaś, Szkoła Podstawowa nr 32, Bielsko Biała

 

  • kategoria specjalna “projekt realizowany w języku obcym – angielskim”

I miejsce:

projekt Gold rules of good behaviour

Irena Głowińska, Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Gębicach

Dzięki programowi eTwinning oraz swoim nauczycielom polscy uczniowie mają szansę współpracować z rówieśnikami z całej Europy. Program umożliwia przedszkolom i szkołom prowadzenie projektów edukacyjnych przy wykorzystaniu technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK): Internetu, bloga, czatu, wideokonferencji czy też poczty elektronicznej. Nagrodzone w Brukseli projekty pokazały jak dużo w edukacji zmienia zastosowanie nowoczesnych narzędzi i TIK.

Wszystkim laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Dodaj komentarz