
Językowcy o tolerancji – podsumowanie grupowego miniprojektu
Aktywni członkowie grupy eTwinningowe TIKanie z językami zakończyli miniprojektem „Tolerance – die Toleranz – la tolérance”. Inspiracją do ponaddwumiesięcznych prac projektowych był obchodzony w listopadzie Międzynarodowy Dzień Tolerancji. W efekcie powstał zbiór ciekawych pomysłów oraz zadań łączących treści językowe i społeczne, które są możliwe do realizacji z uczniami z różnych grup wiekowych.
Przed rozpoczęciem działań członkowie grupy mieli okazję pogłębić swoją wiedzę na temat tworzenia wartościowego projektu językowego (i nie tylko) dzięki stworzonej przez grupowe moderatorki liście przydatnych wskazówek i porad.
Jak stworzyć dobry projekt językowy?
Pod poradami pojawiło się osobne miejsce, tzw. Q&A (ang. question and answer – pytanie i odpowiedź), gdzie zainteresowani językowcy mogli dodawać swoje pytania dotyczące planowania, tworzenia, realizacji i ewaluacji projektów, na które z niecierpliwością oczekiwały moderatorki, chętne pomóc w rozwianiu każdej wątpliwości. Dodatkowo utworzona została również przestrzeń do wymiany pomysłów na ciekawy projekt
Pomysły na projekt językowy
Po założeniu projektu i dołączeniu do niego chętnych członków grupy, uczestnicy wymienili informacje o sobie i ochoczo przystąpili do realizacji zaplanowanych aktywności, przygotowując się jednocześnie do obchodów Międzynarodowego Dnia Tolerancji w swoich szkołach.
Na początku nauczyciele wspólnie ze swoimi uczniami uzupełnili tablice AnswerGarden ze skojarzeniami dotyczącymi tolerancji w języku angielskim i niemieckim. Pozwoliło to uczestnikom projektu uzyskać szersze spojrzenie na to, jak młodzi ludzie rozumieją to ważne społecznie i kulturowo zagadnienie.
Tablice AnswerGarden stworzone przez uczestników projektu
Następnym krokiem było zaplanowanie zadań do realizacji w ramach Międzynarodowego Dnia Tolerancji, przeprowadzenie ich oraz opisanie w projektowej publikacji o nazwie „Wielka Księga Tolerancyjnych Zadań Językowych”. Wypracowany efekt nie jest może imponujący pod względem objętościowym, jednak poszczególne zadania opisane w Księdze cechują się dużą kreatywnością i przydatnością. Łatwo je również zmodyfikować i przeprowadzić zgodnie z potrzebami i możliwościami swoich uczniów.
Wielka Księga Tolerancyjnych Zadań Językowych
Na projektowym TwinSpace pojawiły się również szczegółowe relacje z obchodów Międzynarodowego Dnia Tolerancji w poszczególnych szkołach partnerskich:
- Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Zaborze
- Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 w Kozienicach
- Publiczna Szkoła Podstawowa w Mniszku
- Szkoła Podstawowa nr 16 w Sosnowcu
- Szkoła Podstawowa w Domanicach-Kolonii
- Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 6 w Siedlcach
- Szkoła Podstawowa nr 1 w Zabrzu
- Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Nowym Grabiu
Efektem końcowym projektu, obok Księgi z „tolerancyjnymi” zadaniami, są świetne językowe prace uczniów, wykonane za pomocą narzędzi TIK zaprezentowanych i omówionych wcześniej w naszej grupie.
- Plakat z SP nr 3 w Kozienicach
- Plakat z SP w Domanicach-Kolonii
- WordArt z SP z Oddziałami Integracyjnymi w Siedlcach
- Plakat z SP w Nowym Grabiu
Projekt zmotywował zaangażowane grupy do utworzenie w szkołach gazetek tematycznych poświęconych tolerancji:
- Gazetka tematyczna SP w Mniszku
- Gazetka tematyczna SP w Sosnowcu
Po zakończeniu działań uczestnicy mogli podsumować projekt za pomocą ankiety ewaluacyjnej.
Moderatorki serdecznie gratulują uczestnikom „Tolerance – die Toleranz – la tolérance” udanej przygody z językowym projektem i zapewniają, że był to pierwszy, ale nie ostatni miniprojekt realizowany w grupie „eTwinningowe TIKanie z językami”. Kolejny pojawi się jeszcze przed nadejściem wiosny!
Jak stać się członkiem tej wyjątkowej grupy?
Wystarczy zalogować się na eTwinning LIVE, wejść do zakładki Grupy i odszukać korzystając z nazwy eTwinningowe TIKanie z językami Następnie kliknąć Przejdź do grupy:
i dalej Dołącz do grupy
Grupa swoją funkcjonalnością przypomina TwinSpace i prowadzona jest w języku polskim. Znajdziecie tu już ciekawe materiały dodane przez trenerki!
Korzystanie z grupy jest bezpłatne i dostępne dla każdego zareje
Najnowsze komentarze