Move2Learn, Learn2Move – od eTwinning do Corato

Move2Learn, Learn2Move – od eTwinning do Corato

Tysiące przemierzonych kilometrów, niezapomniane  chwile, nowe doświadczenia, wspaniali ludzie, przepiękne krajobrazy, nowe znajomości,  to wszystko było możliwe dzięki współpracy międzynarodowej w ramach projektów eTwinning oraz wygranej w konkursie europejskim Move2Learn, Learn2Move (konkurs organizowany przez Komisję Europejską z okazji 30 urodzin programu Erasmus+ umożliwiający młodzieży podróżowania po Europie i poznawania kultur innych krajów).

I Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Jagiellończyka w Sieradzu zgłosiło do konkursu 3, nagrodzone wcześniej Krajową Odznaką Jakości, projekty. Wszystkie trzy zostały nagrodzone przejazdem do partnerów projektowych.

W projekcie Transfer, Share and Communicate i English Royal Family młodzież wybrała wyjazd do tego samego partnera. Była to szkoła średnia z  Corato we Włoszech. Organizacja wyjazdu nie była prosta. Musieliśmy, wspólnie zaplanować trasę wycieczki tak, aby spalanie CO2 na pasażera nie przekraczało 200g/km. Kilkudniowe wyliczenia uświadomiły młodzieży stopień zanieczyszczenia środowiska przez poszczególne środki transportu oraz zwróciły uwagę na bardzo ważną tematykę, jaką jest ochrona środowiska. Pobyt we Włoszech również został starannie zaplanowany. Ustalono, że młodzież  będzie zdobywała wiedzę przez praktyczne działanie i współpracę w grupach międzynarodowych. Tematem przewodnim spotkania było „Dziedzictwo kulturowe”, które stało się okazją do realizacji kolejnego projektu eTwinning pod nazwą Polish and Italian Cultural Heritage. Partnerzy z Corato po raz kolejny stanęli na wysokości zadania i okazali się wspaniałym kompanem działań projektowych.

Włosi zorganizowali nam wspaniały pobyt w Apulii. Powitali nas na lotnisku w Bari, skąd przejechaliśmy do oddalonego o 50 km Corato. Aby poczuć klimat i kulturę włoskiej miejscowości, nocleg zaaranżowany został w klimatycznym hotelu w centrum miasta. Pierwszy dzień upłynął na zwiedzaniu malowniczej miejscowości oraz entuzjastycznych powitaniach ze strony uczniów oraz mieszkańców Corato. Już od pierwszych chwil naszego pobytu dało się wyczuć atmosferę przyjaźni i wielką radość z naszego przyjazdu. Dzień zakończył się wspólną kolacją w tradycyjnej włoskiej Pizzerii.

Kolejnego dnia, rozpoczęliśmy działania projektowe w szkole. Rano poznaliśmy uczniów poszczególnych klas, pracowników oraz dyrektorkę placówki i ich zakres obowiązków. Następnie udaliśmy się do pracowni komputerowej, gdzie każda ze szkół przygotowała stoisko z informacjami na temat dziedzictwa kulturowego swoich krajów, miejsc historycznych i symboli narodowych. Nie zabrakło kolorowych folderów, map i regionalnych przysmaków. Jeden z uczniów przygotował specjalnie dla nas tort powitalny! Wystawę mogli obejrzeć zarówno uczniowie zaangażowani w projekt jak i Ci, którzy nie brali w nim udziału. Po zapoznaniu się z materiałami promocyjnymi, młodzież przedstawiła prezentacje na temat dziedzictwa kulturowego w Polsce i we Włoszech. Kolejnym etapem było sprawdzenie wiedzy za pomocą quizu Kahoot.

Wielkim zaskoczeniem dla wszystkich uczestników były posiłki, które przygotowywali dla nas uczniowie i nauczyciele klas gastronomicznych. To była prawdziwa uczta, nie tylko dla podniebienia, ale i dla oczu. Nie zabrakło również wspaniałych tortów symbolizujących naszą współpracę. Dzięki zaangażowaniu partnerów, mogliśmy spróbować  nie tylko tradycyjnych włoskich dań, ale poczuć się jak w prawdziwej restauracji (dania serwowali kelnerzy).

W godzinach popołudniowych uczestniczyliśmy w lokalnej imprezie, której celem było propagowanie wśród uczniów zabawy bez alkoholu. Podczas jej trwania zorganizowano konkurs dla barmanów na najlepszy bezalkoholowy drink. Po rozstrzygnięciu konkursu, uczniowie wzięli udział w festiwalu kolorów Holi „Walki dobra ze złem”. Dzień pełen emocji zakończył się międzynarodową zabawą przy muzyce.

 

 

Kolejne dni naszego pobytu były okazją do zwiedzenia Apulii oraz zapoznania się z  dziedzictwem kulturowym regionu, które wcześniej znaliśmy tylko z przedstawionej nam prezentacji. Młodzież zwiedziła Trani, miasto uważane za perłę Adriatyku, a w nim XII-wieczną Katedrę, XIII-wieczny zamek założony przez Fryderyka II oraz port. W drodze powrotnej zwiedziliśmy muzeum Corato.  W godzinach popołudniowych uczniowie rozegrali mecz piłki siatkowej.

Ostatni dzień rozpoczęliśmy w Liceo Classico Statale „A.Oriani”, gdzie przedstawiono nam historię Castel Del Monte, zamku zbudowanego w 1240 r. przez Fryderyka II Hohenstaufa. Zamek ten uznawany jest za jedno z najdoskonalszych dzieł architektonicznych średniowiecza i został wpisany w 1996 na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wraz z przewodnikiem udaliśmy się na wzgórze zamkowe, aby z bliska przyjrzeć się surowym kształtom zamku i jego ośmiu imponującym wieżom. Zwiedzanie zakończyliśmy za miastem, w przepięknej posiadłości, gdzie zjedliśmy pożegnalny lunch.  Wspaniałe chwile powoli dobiegały końca. Nieustannie zbliżał się trudny czas naszego rozstania. Młodzież korzystała z każdej wolnej chwili, aby nacieszyć się swoim towarzystwem, zamienić ostatnie zdania w języku angielskim, nauczyć się nowych słówek po włosku i polsku. Wieczorem rozstaliśmy się na dworcu w Ruvo, gdzie odwieźli nas nauczyciele, rodzice i uczniowie. Wszyscy byliśmy bardzo wzruszeni.

 

 

Choć byliśmy we Włoszech tylko cztery dni, zawiązały się prawdziwe przyjaźnie, które przetrwają próbę czasu. Ten wspaniały wyjazd przewyższył nasze oczekiwania i na pewno na zawsze pozostanie w pamięci wszystkich uczestników. Szczególnie zapamiętamy to, co zrobiło na nas największe wrażenie, czyli zaangażowanie całej szkoły, wielki entuzjazm zarówno uczniów jak i nauczycieli, którzy przygotowywali nam posiłki i uatrakcyjniali działania projektowe. Partycypowali nawet w kosztach naszego wyjazdu pomagając nam pokonać różne trudności.

Jesteśmy bardzo wdzięczni eTwinning i Komisji Europejskiej za stworzenie możliwości współpracy międzynarodowej, oraz szansę odwiedzenia partnera projektowego. To była wyjątkowa okazja do bezpośredniej współpracy, nie tylko dla uczniów polskich i włoskich, ale również dla nauczycieli. Jesteśmy pełni uznania i wdzięczności dla nauczycieli i uczniów szkoły IIS “A. Oriani – L. Tandoi” w Corato we Włoszech, którzy przygotowali nam tak wspaniałe i niezapomniane cztery dni. Sukces tego wydarzenia jest w dużej mierze zasługą fantastycznej partnerki projektowej – Rosy Piarulli oraz dyrektor goszczącej nas placówki, która nie tylko wyraziła zgodę na nasz przyjazd oraz działania projektowe, ale wspierała je na każdym kroku i w wielu uczestniczyła osobiście.

To był magiczny czas spełnienia marzeń, zarówno dla uczniów jak i nauczycieli. We wrześniu czekamy na przyjazd Włochów do Polski.

 

                                                                                              Jowita Królikowska