Pokemon Go w klasie

Pokemon Go w klasie

W ostatnich tygodniach pojawiła się aplikacja bijąca rekordy popularności, pokonując w rankingu ilości użytkowników nawet Angry Birds czy Instagram. Od tygodni nie znika z okładek gazet oraz feedów mediów społecznościowych. Mowa oczywiście o aplikacji Pokèmon GO, która od niedawna jest również dostępna w naszym kraju.

Pokèmon GO, co to takiego?

Pokèmon GO to wydana przez Niantic gra na urządzenia mobilne, która robi użytek z technologii AR (ang. Augmented Reality – Rzeczywistość Rozszerzona). Za pomocą kamery rejestrowany jest otaczający gracza świat, na który nakładane są trójwymiarowe obiekty i postacie. Głównym zadaniem graczy jest szukanie i łapanie Pokemonów, a następnie toczenie za ich pomocą walk z innymi graczami.

Podczas gry, użytkownicy eksplorują świat, rejestrowany za pomocą wbudowanej kamery urządzenia mobilnego, w poszukiwaniu nowych gatunków Pokemonów. Zadaniem graczy jest złapanie wszystkich 150 stworków, które spotkać można w ich naturalnym środowisku (np. pokemony wodne spotkamy w okolicach rzek, jezior czy mórz). Aby złapać Pokemona (którego trójwymiarowy model zostaje nałożony na obraz z kamery) należy rzucić w jego kierunku tzw. Pokeball, czyli specjalną kulę. Istnieje jednak możliwość, iż złapany pokemon ucieknie i do jego złapania konieczne będzie użycie więcej niż jednego Pokeballa lub specjalnych przedmiotów dostępnych w grze.

Kolejne poziomy w grze zdobywa się poprzez punkty doświadczenia. Punkty zaś zbiera się wykonując określone zadania, np. złapanie nowego Pokemona czy odwiedzanie Pokestopów – miejsc wartych odwiedzenia na mapie. Również chwytane Pokemony mogą ewoluować. Siła stworka oznaczona jest za pomocą tzw. Combat Points – im większy współczynnik CP tym silniejszy Pokemon. Do ewolucji oraz trenowania Pokemonów wykorzystujemy specjalne cukierki (candy), które otrzymujemy za złapanie danego okazu. Warto również wspomnieć, iż w Pokestopach znaleźć możemy również jajo Pokemona, które możemy wykluć poprzez przejście określonej ilości kilometrów

Niewątpliwym atutem gry Pokèmon GO jest fakt, że zachęca ona do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu, zamiast żmudnego siedzenia przed ekranem komputera lub konsoli. Formuła rozgrywki może jednak nieść ze sobą wiele niebezpieczeństw. Gazety codziennie donoszą o nowych wypadkach spowodowanych przez zapatrzonych w ekrany smartfonów graczy, którzy nie przestrzegają podstawowych zasad bezpieczeństwa w pogoni za wirtualnymi stworzeniami. Mimo to, wielu rodziców chwali aplikację za umożliwienie ich dzieciom spędzenia aktywnie czasu, zwłaszcza w trakcie wakacji.

“If you can’t fight them join them”, czyli Pokemony w klasie.

Czy nam się to podoba, czy nie, istnieje duże statystyczne prawdopodobieństwo, iż znaczna część naszych uczniów korzysta i będzie korzystało z tej aplikacji, zarówno w domu, jak i szkole. Dlaczego więc nie wykorzystać zainteresowania uczniów aplikacją podczas zajęć lekcyjnych lub w projekcie eTwinning?

Sama aplikacja posiada wiele możliwości, jednak poszerzając ją o dodatkową aplikację Chat for Pokemon GO – GoChat, uczniowie będą mieli możliwość komunikowania się zarówno z nauczycielem, kolegami z  klasy, jak i partnerami z za granicy.

GO Geografia

Najprostszym zastosowaniem Pokèmon GO jest możliwość zachęcenia uczniów do zapoznania się z lokalnymi zabytkami i miejscami wartymi odwiedzenia (oznaczonymi jako Pokestopy) w ich regionie. Zadaniem uczniów mogłoby być np. odwiedzenie wszystkich Pokestopów w ich miejscu zamieszkania, zrobienie z nimi zdjęć, skatalogowanie i przygotowanej wirtualnej mapy za pomocą jednej z wielu dostępnych aplikacji. Tak przygotowaną mapę uczniowie mogliby podzielić się z rówieśnikami z partnerskich szkół.

Uczniowie nie muszą być jednak ograniczeni do swojego regionu. Mogliby np. otrzymać za zadanie umieszczenie 10 Pokestopów w dowolnym miejscu na ziemi np. w mieście ich partnerów projektu eTwinning. Ich zadaniem byłoby oznaczenie 10 miejsc wartych odwiedzenia w danej miejscowości, regionie czy kraju a następnie uzasadnienie swojego wyboru. Dodatkowo, uczniowie mogliby przygotować informacje, jakiego rodzaju Pokemony mogłyby tam występować ze względu na klimat/środowisko.

GO Historia

Odwiedzanie Pokestopu to nie tylko możliwość zdobycia nowych przedmiotów, lecz również wiedzy. Większość Pokestopów zlokalizowana jest w miejscach historycznych: zamkach, kościołach czy pomnikach. Zadaniem uczniów mogłoby więc być np. zebranie informacji na temat danego Pokestopu oraz przygotowanie krótkiej notatki na temat jego historii oraz powodów, dla których dane miejsce zostało uznane za warte odwiedzenia.

Analogicznie, uczniowie mogliby przygotować własne miejsca, które mogłyby stać się Pokestopami. Swój wybór powinni uzasadnić krótką notatką. Tak przygotowane informacje (w języku angielskim) uczniowie mogliby przesłać do Niantic (wraz ze zdjęciami oraz położeniem geograficznym), który w dalszym ciągu przyjmuje nowe aplikacje. Z pewnością uczniom wiele radości sprawiłoby, gdyby za ich sprawą, pojawiły się nowe Pokestopy w ich okolicy.

 

 

 

GO Matematyka

Dzięki Pokèmon GO wiele użytkowników poznało lepiej system metryczny, gdyż w tej grze gracze chodząc wysiadują wirtualne jaja Pokemonów. Każde jajko posiada określoną liczbę kilometrów, które gracz musi przejść zanim jajko się wykluje.

Każdy złapany Pokemon posiada również zbiór informacji na swój temat, takich, jak np. waga, czy wzrost. Wielu nauczycieli już teraz wykorzystuje Pokemony do nauki statystyk. Zadaniem uczniów mogłoby więc być np. złapanie określonej ilości Pokemonów, uzupełnienie tabeli o dane wszystkich zebranych okazów a następnie wykonanie działań na podstawie zebranych danych, np. wyliczenie średniej wzrostu jednego typu Pokemona.

GO Biologia

Występowanie Pokemonów różni się w poszczególnych krajach. Pokemon, którego łatwo jest spotkać w Polsce może być rzadko spotykany w innym kraju. Ponadto, Pokemony wodne występują blisko oczek wodnych, natomiast Pokemony trawiaste w lasach i na polach. Można więc zachęcić uczniów do stworzenia plakatu lub albumu z Pokemonami występującymi w ich regionie. Plakat można uzupełnić o występujące na tym obszarze zwierzęta i rośliny.

Duża część Pokemonów została opracowana na wzór zwierząt, np. Pokemon Drowzee został stworzony na podobieństwo tapira. Można byłoby więc zachęcić uczniów do przygotowania informacji na temat zwierząt, które były pierwowzorem danego stworka.

GO języki

Podczas gry, każda akcja jaką wykonamy, zapisywana jest w naszym dzienniku. Dzięki niemu z łatwością będziemy w stanie ćwiczyć wszystkie czasy gramatyczne, np. Zanim złapałem Weedle, złapałem Rattata. Same Pokemony świetnie nadają się do ćwiczenia opisu wyglądu.

Oczywiście, aplikacja posiada mnóstwo innych zastosowań, które możemy wykorzystać w edukacji. Szczególnie polecam artykuły Marka Warnera Ways to use Pokemon Go in the Classroom oraz Kathy Schrock Pokémon Go in the classroom. Jednak to od nas, edukatorów zależy, czy wykorzystamy możliwości płynące z niewyczerpanego zainteresowania naszych uczniów nowoczesną technologią, czy potraktujemy obecny szał jedynie jako przelotną modę.

Autor: Michał Siwkowski

 

 

 

 

Słowniczek:

Awatar –  postać gracza w wirtualnym świecie.

Combat Points – siła Pokemona mierzona w punktach.

Pokèmon GO – darmowa aplikacja zbudowana na podstawie gier miejskich (lub tzw. questingu), korzystająca z technologii rzeczywistości rozszerzonej, stworzona przez firmę Niantic i wydana w lipcu 2016 roku.

Pokemon – stworzenia, które łapiemy w grze. Zadaniem graczy jest złapanie wszystkim 151 Pokemonów.

Pokeball – przedmiot w grze za pomocą którego gracz jest w stanie łapać Pokemony. Pokeballe zdobywane są poprzez odwiedzanie Pokestopów oraz zdobywanie kolejnych poziomów w grze.

Pokestop – miejsce warte odwiedzenia w mieście, zazwyczaj będący zabytkiem. Odwiedzając Pokestop gracz, za pomocą aplikacji, zdobywa przedmioty (np. Pokeballe) pomocne w dalszej grze.

Pokedex– zbiór zebranych Pokemonów. Zadaniem graczy jest złapanie wszystkim 151 Pokemonów i uzupełnienie całego Pokedexu.

Pokegym/Gym– Złapane Pokemony trenujemy i wystawiamy do walki, żeby przejąć Pokegymy. Każdy z nich może w danym momencie należeć do jednej z trzech drużyn, generując dla niej bonusy. Żeby zająć Pokegym, musimy go odwiedzić osobiście i zostawić w nim przynajmniej jednego Pokemona.

Jeśli PokeGym jest już zajęty, musimy pokonać wszystkie znajdujące się w nim Pokemony wrogiej drużyny

Źródło: http://www.gry-online.pl/S016.asp?ID=29263

Dodaj komentarz