Polska szkoła nagrodzona w konkursie europejskim eTwinning 2011

Polska szkoła nagrodzona w konkursie europejskim eTwinning 2011

Podczas Dorocznej Konferencji eTwinning, która odbyła się w Budapeszcie w dniach 31 marca – 2 kwietnia 2011 r. pierwsze miejsce w kategorii wiekowej 16-19 lat zajął projekt Bookraft realizowany w Gimnazjum nr 3 w Lublinie przez Panią Anetę Szadziewska. Partnerami projektu były nauczycielki z Cypru – Pani Chrysanthea Papaconstantinou, Agios Stylianos Primary School i z Grecji Pani Helen Karavanidou, 1 Geniko Lykeio Elefsinas.

Laureatom serdecznie gratulujemy!

W tym roku, po raz pierwszy w historii eTwinning jednocześnie odbywała się Doroczna Konferencja oraz Obóz, który jest nagrodą dla uczniów i nauczycieli – laureatów w kategoriach wiekowych. Uczniowie z Gimnazjum nr 3 w Lublinie też uczestniczyli we wszystkich atrakcjach i zajęciach warsztatowych przygotowanych dla nich podczas trwania Obozu. Podczas uroczystego ogłoszenia wyników konkursów wystąpili na scenie razem ze swoimi partnerami z Cypru i Grecji.

Więcej informacji o projekcie Bookraft:

http://www.etwinning.net/pl/pub/profile.cfm?f=2&l=pl&n=28256
http://new-twinspace.etwinning.net/web/p28256/welcome

W imprezach wzięła udział rekordowa liczba 500 nauczycieli i 100 uczniów z 31 krajów. Pierwszego dnia uczestnicy zostali powitani przez przedstawicieli szczebla europejskiego i krajowego, w tym, za pomocą przekazu wideo, przez Androullę Vassiliou, Komisarza Unii Europejskiej ds. edukacji, kultury, wielojęzyczności i młodzieży, która przywitała młodych ludzi słowami:

…tematem tegorocznej konferencji jest dążenie do wzmocnienia i usamodzielnienia uczniów. Po raz pierwszy możecie też uczestniczyć w Konferencji eTwinning. To przypomina nam, że pomimo iż eTwinning rozwija się jako efektywnie działająca sieć promująca rozwój zawodowy nauczycieli, to w rzeczywistości została stworzona dla was, uczniów! Macie ogromne szczęście mając takich cudownych nauczycieli, którzy bez wahania biorą na siebie dodatkową pracę i nowe projekty, by uczynić waszą naukę przyjemniejszą…

Główny prelegent konferencji, Tim Rylands, to utalentowany i pełen inspiracji nauczyciel, znany w Zjednoczonym Królestwie z innowacyjnego wykorzystania technologii ICT. Jego wykład poświęcony podnoszeniu kreatywności u wszystkich uczniów bardzo zaciekawiła nauczycieli, ponieważ mówił, jak można wykorzystać środowiska cyfrowe, by inspirować i angażować uczniów, a nie wyłącznie zanurzać ich w cyfrowych zawiłościach.

Najważniejszym punktem dnia była ceremonia rozdania nagród zwycięzcom konkursu o Nagrody eTwinning 2011. Spośród ponad 300 projektów zgłoszonych do konkursu wybrano zwycięzców w trzech kategoriach wiekowych i pięciu kategoriach specjalnych. Drugiego dnia uczestnicy zostali podzieleni na mniejsze grupy, które wzięły udział w szeregu warsztatów, począwszy od takich, które pokazywały, jak korzystać z określonych narzędzi czy programów, po warsztaty ukierunkowane na doradztwo zawodowe i technologie ICT, zwiększanie samodzielności uczniów oraz pomysły na projekty.

 

Konferencja i Obóz stworzyły możliwości owocnej wymiany doświadczeń pomiędzy uczniami i nauczycielami, a także nawiązania nowych znajomości i przyjaźni.