Polskie szkoły w gronie laureatów europejskiego konkursu eTwinning 2009

Polskie szkoły w gronie laureatów europejskiego konkursu eTwinning 2009

Doroczna konferencja eTwinning na temat Kreatywność i eTwinning odbyła się w Pradze w dniach 13-15 lutego. Konferencję otworzył Pan Ján Figel, członek Komisji Europejskiej, Komisarz odpowiedzialny za edukację, szkolenia, kulturę i młodzież.

Głównym punktem konferencji była ceremonia wręczenia nagród dziesięciu najlepszym w Europie projektom eTwinning w roku szkolnym 2007-2008. Nagrody były przyznane w pięciu kategoriach: trzech kategoriach wiekowych (4-11, 12-15 i 16-19 lat), jednej tematycznej (nauki ścisłe) oraz w kategorii specjalnej sponsorowanej przez prezydencję francuską i dotyczącej wykorzystywania języka francuskiego.
Ocenionych zostało ponad 500 projektów. Kryteriami oceny były: innowacyjność, włączenie do programu nauki, współpraca, kreatywność w wykorzystaniu technologii informacyjno-komunikacyjnych i uniwersalność pomysłu.

Dwie polskie szkoły znalazły się w gronie laureatów europejskiego konkursu eTwinning 2009:

Pierwsze miejsce w kategorii wiekowej 16-19 lat zajął Zespół Szkół Agroprzedsiębiorczości im. M. Rataja w Mieczysławowie za projekt The Pizza Business across Europe. Koordynator projektu Pan Andrzej Pogorzelski współpracował z 7 szkołami:

Escola secundária de D. Duarte z Portugalii (Madalena Relvão)
Barna Sipkay Secondary School of Commerce, Catering and Tourism z Węgier (Livia Margittay)
Colegiul Tehnic Raluca Ripan z Rumunii (Alexandrina Liscan)
IPSIA Trebisacce (“E. Aletti”) z Włoch (Teresa Costanza)
Riga Business College z Łotwy (Rudolfs Zemesarajs)
Vocational school for trade and catering z Bułgarii (Diliana Tzvetkova)
Agrupamento de Escolas de S. Bernardo z Portugalii (Paula Antunes)

Pierwsze miejsce w kategorii tematycznej język francuski zajęło Niepubliczne Gimnazjum nr 9 im. Roberta Schumana w Warszawie za projekt Mythes, légendes et contes de fées – moyens d’enrichir le langage des jeunes et la connaissance de l’autre. Koordynatorem projektu był Pan Tomasz Perzyna, a szkołami partnerskimi były: Grupul Scolar “Vasile Sav” z Rumunii (Carmen Lozonschi) i Gymnázium Lovosice z Republiki Czeskiej (Dagmar Prášilová).

Drugie miejsce w kategorii matematyka i nauki ścisłe zajęło Przedszkole Publiczne nr 5 w Głogowie za projekt 1, 2 Buckle my Shoe, koordynatorem projektu była Pani Ewa Kurzak, która współpracowała z 11 placówkami partnerskimi:
Bowhouse Primary School z Wielkiej Brytanii (Dorothy Ostacchini)
Cauldeen primary school z Wielkiej Brytanii (George Glass)
Cliff Lane Primary School z Wielkiej Brytanii (Tricia Pitcher)
Dun Guzepp Zerafa, Fgura Primary A school z Malty (Marianne Schembri)
Escuela Infantil Gloria Fuertes z Hiszpanii (Maria Piedad Avello)
I Circolo Didattico “Leonardo da Vinci” z Włoch (Anna Maria Campo)
Kauno lopšelis-darželis „Giliukas” z Litwy (Jūratė Stakeliūnienė)
Kindergarten 43, Sibiu z Rumunii (Mihaela Nita)
Leikskolinn Furugrund z Islandii (Fjola Thorvaldsdottir)
Scuola dell’infanzia ex I.P.P.A.I. z Włoch (Patrizia Cau)
St Catherine’s NS z Irlandii (Fidelma Carroll)

Drugie miejsce w kategorii wiekowej 12-15 lat zajęło Publiczne Gimnazjum nr 7 im. Mikołaja Kopernika w Łodzi za projekt Mind the Gap prowadzony przez Panią Magdalenę Pakulską, a realizowany wspólnie ze szkołą partnerską Es Menendez y Pelayo z Hiszpanii (Giselle Dubois)

Nagrodą dla zwycięzców w trzech kategoriach wiekowych (4-11, 12-15 i 16-19 lat) i kategorii tematycznej (nauki ścisłe) będzie wyjazd na obóz eTwinning w Grecji w kwietniu, natomiast zwycięzcy w kategorii dotyczącej języka francuskiego wyjadą na letni obóz językowy do Francji.

W konferencji wzięło udział ponad 400 uczestników, w tym głównie nauczycieli z całej Europy, przedstawicieli centralnych i krajowych biur programu eTwinning, instytucji oświatowych, wyższych uczelni i innych placówek edukacyjnych.

W składzie polskiej delegacji byli Dyrektor Programu “Uczenie się przez całe życie” Pan dr Paweł Poszytek, ekspert eTwinning i juror konkursu Pani dr inż. Elżbieta Gajek-Kawecka, Zastępca Dyrektora Programu Uczenie się przez całe życie ds. programów eTwinning, Comenius i Grundtvig Pani Alicja Pietrzak.

Polskie stoisko w Pradze było starannie przygotowane przez nauczycieli z naszej delegacji i wywoływało ogromne zainteresowanie wszystkich…

Podczas konferencji zabierali głos: Ján Figel Komisarz europejski odpowiedzialny za edukację, szkolenia, kulturę i młodzież; Minister Edukacji Republiki Czech Ondřej Liška; Anne Gilleran, CSS, Pedagogical Manager – eTwinning; dr Edward de Bono ekspert ds. myślenia lateralnego, który jest również ambasadorem Europejskiego Roku Kreatywności i Innowacyjności 2009; Hélène Clark, Komisja Europejska; Janina Zielińska, przewodnicząca jury w kategorii język francuski, pierwszy doradca Prezesa i chargee de mission do spraw europejskich FIPF Federation Internationale des Professeurs de Français