Szkolne webinarium eTwinning: Sprawdzam! — fałszywe informacje i ich weryfikacja

Szkolne webinarium eTwinning: Sprawdzam! — fałszywe informacje i ich weryfikacja

Zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie online skierowane do uczniów w wieku 15-20 lat oraz do nauczycieli pracujących w szkołach ponadpodstawowych. 

Webinarium jest organizowane w ramach Światowego Dnia Fact-Checkingu, który został ustanowiony przez Poynter Institute for Media Studies na Florydzie w 1992 roku, a obchodzony jest corocznie w dniu 1 kwietnia. Edukacja medialna i walka z dezinformacją to także temat przewodni w programie eTwinning na rok 2021.

Podczas webinarium zbadamy wspólnie temat fake newsów — zastanowimy się, czy jest to zjawisko nowe, rozszyfrujemy ich konstrukcję oraz wskażemy elementy treściowe, które podejrzanie często się w nich pojawiają. Gdy już zrozumiemy, jak funkcjonują one w kulturze, zastanowimy się, jakie może nieść to za sobą konsekwencje dla różnych grup ludzi. W końcu, wskażemy też adresy licencjonowanych tropicieli fake newsów i podpowiemy, gdzie i jak można zweryfikować część podejrzanych informacji.

Prelegentem podczas naszego webinarium będzie Maciej Dowgiel — doktor nauk humanistycznych. Filmoznawca i medioznawca. Absolwent podyplomowych studiów dziennikarskich, zarządzania kulturą oraz Gender Studies. Trener edukacji filmowej i medialnej. Członek prezydium Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej. Wędrujący Filmoznawca Filmoteki Szkolnej. Założyciel Pracowni Filmoznawczej i Medioznawczej. Pasjonat kultury popularnej. Autor ponad stu opracowań, artykułów, analiz i scenariuszy lekcji związanych z edukacją filmową i medialną oraz kompetencjami cyfrowymi.

Zachęcamy nauczycieli do tego, aby zorganizować w swojej szkole tzw. „wspólne oglądanie” online. Można np. udostępnić transmisję swoim uczniom podczas lekcji online lub zachęcić ich do samodzielnej rejestracji i udziału w wydarzeniu. Działajmy razem!

Certyfikaty uczestnictwa – zarówno dla nauczyciela jak i dla ucznia –  zostaną przesłane na wskazany podczas rejestracji adres mailowy.

Nagranie zostanie udostępnione na kanale YouTube – eTwinning Polska.

TERMIN:  29.03.2021 r. godz. 12:30
CZAS TRWANIA: 1 godz.
MIEJSCE:  Platforma ClickMeeting

 

Wstępna rejestracja na wydarzenie jest dostępna pod poniższym linkiem, liczba miejsc ograniczona – 500 osób.

Każde zgłoszenie zostanie potwierdzone osobnym mailem.

 

Formularz zgłoszeniowy