ToonyTool – materiały edukacyjne z wyjątkowym tłem

ToonyTool – materiały edukacyjne z wyjątkowym tłem

Praca w szkole wymaga od nauczycieli poszukiwania ciekawych narzędzi i metod, które pomogą w pracy dydaktycznej. Szczególnym czasem jest praca zdalna, gdzie wszyscy poszukują prostych rozwiązań – takich, które uczniowie wykorzystają w domu bez stałej asysty dorosłego.

Jednym  z takich niezwykle wartościowych narzędzi jest portal toonytool.com.

Czym jest ToonyTool?

Strona To0nyTool to fantastyczne darmowe narzędzie do edycji zdjęć. Choć określenie ‘edycja zdjęć ‘w tym przypadku to duży skrót myślowy, ponieważ portal nie służy do technicznej zmiany wyglądu zdjęcia, ale do kreatywnych działań na bazie zdjęć i grafik.

Jest to strona, dzięki której uczniowie mogą zmienić zwykłe zdjęcie w plakat, komiks lub mapę myśli. Strona jest bardzo prosta w obsłudze, ale daje ogromne możliwości. Elementy na stronie opisane są w języku angielskim, jednak jest ich niewiele i są bardzo intuicyjne. Nawet najmłodsze dzieci szkoły podstawowej radzą sobie z obsługą strony.

Jak wygląda praca z programem?

Praca ze zdjęciem ma kilka etapów. Po pierwsze należy wybrać tło (background), czyli bazę na której będziemy pracować. Można wybrać jeden z dostępnych obrazów lub wgrać swój własny. Jest to istotna zaleta strony. Dzieci pracując w domach mogą skorzystać z własnych zdjęć, na przykład przy opisywaniu swojego psa. Baza zdjęć w programie jest również dość bogata. Są tam zarówno krajobrazy, jak i budynki, czy zwierzęta. W prosty sposób można dopasować je do swoich potrzeb. Warto wspomnieć i pamiętać o tym, że wśród proponowanych zdjęć są znane stolice europejskie. Dzieci lubią umieszczać swoje postacie w takich miejscach.

Po wybraniu tła decydujemy, jakie dodatkowe elementy będzie zawierała praca. Jedną z opcji jest dodanie postaci (characters). Baza nie jest szeroka, jednak znajdują się w niej zarówno postacie ludzkie, które mogą ze sobą rozmawiać, jak i zwierzęta. Postacie pojawiają się na zdjęciu w formie konturowych rysunków dobrze widocznych na tle wybranej grafiki. Można zmieniać ich wielkość i położenie.

Wybranym postaciom można przypisać komiksowe dymki (bubbels), w których znajdą się wypowiedzi czy dialogi. Można je przesuwać, wybierać pomiędzy dymkami, w których postać mówi lub myśli. Tekst, który uczeń doda, można w każdej chwili edytować lub zmienić.

Pracę można ozdobić dodatkowymi elementami (props). W bazie programu są różne przedmioty, które można umieścić na tle i podpisać. Są ozdoby, które przypominają dekoracje, samolot i gotowe napisy, których w tej sekcji nie można edytować. Tak jak postacie dodawane elementy można i zmieniać ich wielkość.

Ostatnich elementem, jaki można umieścić na zdjęciu są napisy (meme text). Po wpisaniu własnego tekstu zobaczymy go w czarno-białej wersji na na naszej pracy. Można zmieniać jego wielkość i położenie.

Do momentu zakończenia pracy (wysłania zdjęcia) każdy element można edytować (zmieniać położenie, wielkość) lub usunąć.

Wykonanym zdjęciem w prosty sposób można podzielić się z innymi. Do wyboru jest: wydrukowanie pracy, zapisanie pracy na komputerze, wysłanie pracy poprzez przekazanie linku, osadzenie pracy na stronie (blogu) poprzez kod embed, wysłanie mailem. Wszystko odbywa się cały czas na jednej stronie, w jednym oknie przeglądarki, nie trzeba nigdzie przechodzić.

Dodatkowym elementem jest możliwość edytowania gotowej pracy: zmiana kolorów, filtry, przycinanie, nakładanie ramek. Nie odbywa się to jednak już na stronie ToonyTool. Użytkownik zostaje przeniesiony do nowej pracy, innej strony. Zmienione tam zdjęcie trzeba jeszcze raz zapisać.

 Jak wykorzystać ToonyTool na zajęciach?

Praca z obrazem, do którego samodzielnie można dodawać elementy, jest dla uczniów w każdym wieku ciekawa. Na pewno docenią możliwość wykonania pracy w tej formie. Jest to zarazem wyzwanie, jak i zachęta do ćwiczeń w pisaniu i czytaniu.

Wymaga od dziecka skupienia i wytrwałości, gdyż do osiągnięcia oczekiwanego efektu trzeba przejść przez kilka, wyżej wymienionych, kroków. Warto zaczynać więc od najprostszych zadań – szczególnie z uczniami młodszymi, aby mogli poznać kolejne elementy i możliwości strony.

Co to za miejsce? Co to za zwierzę?
Jeden z prostszych pomysłów, do którego stworzenia wykorzystamy jedynie tło i napisy. Aby poznać program, można poprosić uczniów o stworzenie zdjęcia z tytułem.

 

Opisy np. budowa ciała zwierzęcia – uczeń może wykonać zadanie dodając zdjęcie własnego pupila lub wybierając grafikę z galerii ToonyTool. Poniższy obraz wykonano korzystając z dwóch funkcji:

  • tło (background) – lew pochodzi z gotowych zdjęć dostępnych w programie,
  • napisy (meme text) – dodano napisy, które opisują części ciała zwierzęcia.

 

 

Tworzenie komiksów – w prosty sposób uczeń może wykonać własną pracę wykorzystując tło (background) i dymki komiksowe (bubbels), ewentualnie dodając postacie (characters) .

 

Opis krajobrazu/miejsca.
Jest to praca, którą uczniowie mogą wykonać na wiele sposobów. Może być to oznaczenie elementów krajobrazu poprzez umieszczenie samych napisów (meme text) na zdjęciu (background)lub dodanie do zdjęcia postać, która opowiada o danym miejscu.

 

 

Opis zwierzęcia – zwierzę mówiące samo o sobie to bardzo ciekawe ćwiczenie zarówno pod względem samej formy wypowiedzi, jaką jest opis (zamieszczenie odpowiednich informacji, kolejności), a także pierwszoosobowej formy narracji. Jest to także ćwiczenie na wyobraźnię – Gdybym był królikiem to, co bym o sobie powiedział?

 

 

Ćwiczenia języka obcego – Portal ToonyTool doskonale sprawdzi się także przy ćwiczeniu pisania w języku obcym. Można opisywać obrazki, umieszczać wypowiedzi postaci – takie kreatywne zajęcie z pewnością zaangażuje uczniów i sprawi im wiele przyjemności.

 

 

Memy – portal świetnie nadaje się do tworzenia zabawnie opisanych zdjęć. Można wykorzystać je przy omawianiu lektury, czy też po prostu do opisywania różnych sytuacji. Stworzone przez nauczyciela i uczniów memy mogą być także ciekawym punktem wyjścia do dyskusji na temat emocji, jakie przeżywają uczniowie. Mogą posłużyć do ciekawego rozpoczęcia zajęć: Kto dziś się tak czuje?

 

 

Zajęcia wychowawcze – jako tło można wstawiać zdjęcia dzieci. Do zdjęć uczniów można dołożyć dymki na wypowiedzi i wykorzystać je w czasie zajęć. Co myśli Kasia?

 

 

Prawa autorskie
W trakcie pracy z programem warto przypomnieć naszym podopiecznym o prawach autorskich. Zdjęcia, które dostępne są na stronie ToonyTool można wykorzystać, a następnie umieszczać na blogach, szkolnym Facebooku, stronie szkoły, czy własnym profilu. Uczniowie muszą mieć jednak świadomość, że nie powinni używać przypadkowo znalezionych zdjęć. Warto im przypomnieć, że te materiały mają swoich autorów i należy sprawdzić, czy wyrażają oni zgodę na wykorzystywanie ich pracy. Mówimy tutaj oczywiście o przypadku, gdy efekty będą prezentowane w internecie. W czasie pracy w zamkniętej grupie na lekcji zasady te nie obowiązują.

Ciekawe, dobrej jakości i darmowe zdjęcia można znaleźć np. na portalu pixabay.com.

Podsumowanie

Powyższe sposoby wykorzystania narzędzia nadają się zarówno do pracy w szkole, całą klasą, jak i do pracy zdalnej. Uczniowie z pewnością szybko zrozumieją zasadę działania strony, która nie tylko urozmaici zajęcia, ale też zachęci i zmotywuje ich do pracy. Ćwiczy koordynację wzrokowo -ruchową poprzez poruszanie myszką, powiększanie i zmniejszanie obiektów, przenoszenie, dopasowywanie wielkości. Wspomaga rozwój pisania – zarówno pisanie techniczne, na klawiaturze (znaki specjalnie ą, ę, ł itp. kasowanie tekstu, wielka litera), jak i pisanie twórcze (formułowanie swoich myśli w wypowiedź pisemną). Rozbudza kreatywność i twórcze myślenie.

 

Zapraszamy do zapoznania się tutorialem prezentującym funkcjonalności ToonyTool (plik można pobrać jako PDF):

 

ToonyTool – Tutorial  

 

Autorka:

Sabina Piłat – Podróżująca nauczycielka i twórczyni kanału YouTube z filmami edukacyjnymi dla dzieci Nauka w plecaku oraz bloga dla nauczycieli W mojej klasie. Nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej i języka angielskiego w Warszawie. Pracowała też w Hiszpanii i Luksemburgu. Trenerka, twórczyni materiałów edukacyjnych i publikacji dla nauczycieli. Członkini grupy Superbelfrzy RP.