Wakelet – wszystko w jednym miejscu

Wakelet – wszystko w jednym miejscu

Nauczyciele, którzy od lat sprawnie posługują się nowoczesnymi technologiami, korzystają z różnego rodzaju wirtualnych tablic, platform umożliwiających zapisywanie i katalogowanie stron z sieci, aplikacji do zarządzania cyfrowymi zakładkami. Jedne z tych narzędzi są płatne, inne darmowe lub w wersji freemium (częściowo płatne) i wszystkie mają swoje wady i zalety. Najlepiej zatem wybrać narzędzie uniwersalne, które sprawdzi się w każdej sytuacji, pozwoli na współpracę z uczniami na każdym poziomie edukacyjnym, będzie ciągle rozwijane i które nie będzie generowało kosztów po stronie użytkowników. Idealnym rozwiązaniem w tej sytuacji jest Wakelet – bezpłatne, intuicyjne narzędzie rozwijane przez prężnie działający zespół pasjonatów z Manchesteru.

Społeczność

Olbrzymią zaletą Wakeleta jest jego nastawienie na wsparcie społeczności. Dzięki temu każdy użytkownik może poczuć się ważny, zasugerować zmiany w funkcjonowaniu platformy, nawiązać współpracę z innymi użytkownikami, a także zadbać o rozwój swoich umiejętności związanych z korzystaniem z nowoczesnych technologii poprzez udział w licznych bezpłatnych szkoleniach.

Wielką gratką jest możliwość dołączenia do międzynarodowej Społeczności Wakeleta. Aktywni członkowie społeczności mogą zdobyć trzy odznaki i powiązane z nimi tytuły, które odzwierciedlają umiejętności korzystania z narzędzia oraz zaangażowanie danej osoby w działania na rzecz współpracy z innymi użytkownikami. Te tytuły to Community Member (Członek Społeczności), Community Leader (Lider Społeczności) i Ambassador (Ambasador).

Co więcej, Wakelet stworzył także program ambasadorski dla uczniów, dzięki czemu mogą oni zdobywać kolejne osiągnięcia i otrzymywać uznanie dla swojej pracy z formie oficjalnych odznak. Gdy uczeń zbierze komplet odznak za poszczególne umiejętności, zostaje nagrodzony odznaką i tytułem Student Ambassador (Uczeń Ambasador).

Ważnym miejscem dla polskich użytkowników jest grupa na Facebooku Wakelet Polska, prowadzona przez Ambasadorki Wakeleta (i eTwinning): Dorotę Walczuk (założycielka grupy), Agnieszkę Halicką oraz Monikę Khan.

Grupa zapewnia wsparcie na wszystkich poziomach zaawansowania: od początkujących do ekspertów. Należą do niej zarówno osoby, które dopiero usłyszały o Wakelecie, jak i ciągle powiększające się grono Liderów Społeczności i Ambasadorów. Członkowie grupy dzielą się swoimi kolekcjami, pomysłami na zajęcia, tworzą wspólne projekty, a także pomagają rozwiązywać problemy i uczą się wzajemnie. Ważne jest to, że zapewniane jest ciągłe wsparcie zespołu Wakeleta, organizowane są bezpłatne webinaria oraz konkursy z nagrodami, a uwagi na temat działalności narzędzia są na bieżąco analizowane.

Dużymi sukcesami wynikającymi z działalności grupy jest przetłumaczenie platformy Wakelet na język polski (pierwsze tłumaczenie obok hiszpańskiego) oraz cykl webinariów prowadzonych przez polskie ambasadorki Wakeleta i publikowanych na oficjalnym kanale marki na YouTubie.

Funkcjonalności

Wakelet to bezpłatne i  ciągle rozwijane narzędzie dla szerokiego grona odbiorców. Na chwilę obecną na platformie mamy możliwość:

 • tworzyć kolekcje cyfrowych zasobów, do których możemy dodawać materiały w różnych formatach: linki do stron internetowych, tekst (w edytorze jest opcja formatowania i dodawania linków), filmy z serwisu YouTube, wpisy z Twittera, materiały zapisane wcześniej w innych kolekcjach Wakeleta (zakładki), zdjęcia i grafiki, pliki PDF, zasoby z Dysku Google i OneDrive’a oraz filmy nagrywane bezpośrednio w danej kolekcji Wakeleta z wykorzystaniem kamery Flipgrida;
 • zmieniać wygląd każdej kolekcji, aby odpowiadała ona naszym potrzebom: dodawanie grafik tła i okładki, a także wybór układu wyświetlania materiałów zamieszczonych w kolekcji (widok medialny, widok kompaktowy, widok siatki lub tablica inspiracji);
 • zarządzać zapisanymi materiałami i kolekcjami z poziomu strony internetowej, rozszerzenia do przeglądarki oraz aplikacji mobilnej;
 • wybierać spośród trzech ustawień prywatności kolekcji: publiczna, nieupubliczniona, prywatna;
 • zaprosić do współpracy osoby, które posiadają swoje konta na Wakelecie, jak i osoby bez własnych kont (tak jak w przypadku uczniów poniżej trzynastego roku życia). Osoba bez swojego konta na Wakelecie może dołączyć jako edytor kolekcji dzięki specjalnie wygenerowanemu kodowi/kodowi QR/linkowi;
 • udostępniać nasze kolekcje tylko do wyświetlania lub do edycji. Jeśli zaprosimy do współpracy uczniów lub nauczycieli, możemy nadać wybranym osobom status administratora kolekcji. Dzięki intuicyjnemu systemowi zarządzania uprawnieniami możemy wygodnie zarządzać kolekcjami naszych zasobów i efektywnie współpracować;
 • osadzać kolekcje w wersji interaktywnej na stronach internetowych i blogach;
 • sprawnie korzystać z Wakeleta podczas codziennych zajęć szkolnych dzięki integracji z edukacyjnymi usługami Google i Microsoft (na szczególne uznanie zasługuje pełna integracja z Teamsami);
 • korzystać z Czytnika Immersyjnego Microsoftu do odczytywania zamieszczonych w kolekcjach tekstów oraz podlinkowanych stron internetowych/artykułów. Olbrzymią zaletą korzystania z tego rozwiązania jest dostosowanie do możliwości wszystkich uczniów, także tych ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi: czytnik umożliwia m.in. odsłuchanie zapisanego tekstu (także zmianę tempa mowy lektora), dostosowanie wielkości czcionki, interlinii, koloru tła, podział słów na sylaby, zaznaczenie wybranych części mowy, włączenie słowniczka obrazkowego. Nauczycielom realizującym projekty międzynarodowe (w tym eTwinning) na pewno przypadnie do gustu funkcja tłumaczenia tekstu na inne języki (do wyboru opcja tłumaczenia pojedynczych słów lub całego tekstu);
 • porządkować swoje kolekcje jeszcze efektywniej poprzez umieszczanie ich wewnątrz innych (nadrzędnych) kolekcji. Dzięki temu współpraca z innymi osobami także będzie przebiegała w bardziej zorganizowany sposób. Takich poziomów można tworzyć nieograniczoną liczbę;
 • nagrywać filmy bezpośrednio na platformie Wakelet dzięki integracji z kamerą Flipgrida: materiały wideo mogą być nagrywane jako obraz z kamery, można także przesyłać wcześniej przygotowane filmy, nagrywać tablicę do pisania (wbudowaną) oraz nagrywać udostępniony ekran (rozwiązalnie idealne do nagrywania filmów instruktażowych). Filmy po zapisaniu są od razu dostępne w kolekcji. Nie trzeba ich przesyłać na żadną zewnętrzną platformę.

Przestrzenie

Olbrzymim krokiem naprzód w rozwoju Wakeleta było wprowadzenie Spaces/Przestrzeni, które umożliwiają tworzenie dodatkowych obszarów pracy własnej lub grupowej, wydzielonych jako przestrzeń odrębna od profilu osobistego. Dzięki temu rozwiązaniu możemy stworzyć miejsce dedykowane jakiemuś projektowi, zajęciom z daną klasą lub obszarowi naszej działalności. Do takiej przestrzeni możemy zaprosić współpracowników – wtedy będą oni mieli możliwość edycji wszystkich kolekcji w udostępnionej przestrzeni.

Jest to rozwiązanie, które znakomicie sprawdzi się w realizacji projektów eTwinning.

Na poniższej infografice możecie zapoznać się z moimi pomysłami na wykorzystanie przestrzeni Wakeleta:

18 pomysłów na Wakelet Spaces  

 

Geniallne lekcje

Wakelet może być wykorzystany do przygotowania bardzo dużych projektów. Dzięki integracji z innymi narzędziami TIK, sprawdzi się znakomicie jako platforma do zapisywania, porządkowania i udostępniania bogatych zasobów interaktywnych materiałów.

Jednym z największych polskich projektów umieszczonych w Wakelecie jest kolekcja zasobów edukacyjnych przygotowanych w Genially przez nauczycieli z całej Polski  – Geniallne lekcje. Zapraszam wszystkich do korzystania z zebranych tam materiałów. Dzięki tematycznym działom odpowiadającym poszczególnym przedmiotom szkolnym (jest też Biblioteka i Logopedia) łatwo znajdziecie interesujące was treści. Każdy z działów ma przydzielonych administratorów, a materiały do kolekcji mogą dodawać wszyscy chętni nauczyciele (we wprowadzeniu znajdziecie instrukcje jak zamieścić swoje prace). Poszczególne kolekcje mają już na koncie nawet po kilka tysięcy odsłon.

Jest to przykład na to, jak można zorganizować zbieranie i udostępnianie materiałów edukacyjnych w szkole lub podczas projektu międzynarodowego z licznymi partnerami.

Przykłady kolekcji

Poniżej zamieszczam przykłady wybranych kolekcji z moich zasobów na Wakelecie. Część z nich to owoc współpracy z innymi nauczycielami.

Przykłady profilu publicznego

Jeśli zastanawia Was, jak wygląda profil przestrzeni Wakeleta po jej upublicznieniu, polecam zapoznanie się z przykładami. W przypadku profilu grupy „Wakelet Polska” można zobaczyć, w jaki sposób da się wykorzystać sekcje tematyczne w menu.

Webinaria

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat korzystania z Wakeleta, polecam webinaria prowadzone przez polskie ambasadorki marki.

Filmy instruktażowe, w których omówione zostały różne funkcjonalności Wakeleta

Najciekawsze zagadnienia dotyczące Wakeleta zostały zaprezentowane w poniższych filmach instruktażowych, które przygotowałam dla osób, które chcą zgłębić tajemnice posługiwania się tą platformą:

 

Zapraszamy do zapoznania się tutorialem prezentującym funkcjonalności Wakelet(plik można pobrać jako PDF):

 

Wakelet – Tutorial  

Autorka:

Agnieszka Halicka – Ambasadorka Wakelet i  programu eTwinning

Nauczycielka, trenerka, adminka, youtuberka, członkini społeczności Superbelfrzy RP, ambasadorka Genially i Wakeleta, ambasadorka eTwinning.

Absolwentka Wydziału Polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim. Od lat pasjonatka nowoczesnych technologii w edukacji. Pracuje jako nauczycielka bibliotekarka w Szkole Podstawowej Integracyjnej nr 5 w Konstancinie-Jeziornie i jako trenerka prowadząca szkolenia dla nauczycieli. Publikuje na blogach i w czasopismach. Jest administratorką grup na Facebooku: Genially – oficjalna, polska grupa, Wakelet Polska oraz EduTriki nauczycieli – TIK jakiego nie znasz. W projektach eTwinning działa od 2011 roku.

Prowadzi także kanał eduTriki w serwisie YouTube oraz stronę na Facebooku: EduTriki – Agnieszka Halicka. grona Microsoft Innovative Educator Expert. Stara się uczyć innowacyjnie oraz zarażać swoją pasją uczniów i nauczycieli.