Z Move2Learn do Grecji

Z Move2Learn do Grecji

Tysiące przemierzonych kilometrów, kilka godzin lotu, wiele niezapomnianych spotkań i wspomnienia na całe życie… Grupa 10 maturzystów z klasy 3c w II Liceum Ogólnokształcącym im. Czesława Miłosza w Jaworznie niedawno wróciła z tygodniowej wyprawy do Grecji. Podróż była wygraną w konkursie Move2Learn, Learn2Move.

Trwający cały rok szkolny (2016/2017) międzynarodowy projekt eTwinning Teens on Tour  wyróżniono zarówno Krajową, jak i Europejską, Odznaką Jakości, a niemieccy partnerzy zajęli I miejsce w krajowym konkursie na najlepszy projekt eTwinning. Pracę doceniono również w konkursie Move2Learn, Learn2Move. Troje spośród dziewięciu zaangażowanych w działania partnerów wygrało dofinansowanie na wyjazd do współpracujących z nimi krajów. Szkoły z Belgii, Grecji i Polski mogły wyruszyć w podróż.

Zarówno Grecy, jak i Polacy, zdecydowali, że odwiedzą szkołę partnera. W ten sposób II Liceum Ogólnokształcące im. Czesława Miłosza w Jaworznie w grudniu 2017 gościło uczniów z III LO Ano Liosia z Aten, a 10 uczniów z dwiema anglistkami: Anną Pławecką i Iloną Górnik-Miśkiewicz, odwiedziło Grecję pod koniec kwietnia 2018. 7-dniowy pobyt, w całości zaplanowany przez uczniów i nauczycieli, był pełen niezapomnianych wrażeń i możliwości praktycznego wykorzystania umiejętności językowych.

Grecja nie powitała turystów z Polski typową słoneczną pogodą. Nie przeszkodziło im to jednak w podróży statkiem z portu Pireus do królestwa orzechów pistacjowych i truskawek – wyspy Eginy. Podróżników przywitała wyjątkowo obfita roślinność, cisza i spokój panujące przed rozpoczęciem sezonu turystycznego. Wycieczka na wyspę była też okazją do obcowania z kulturą starożytną. Na wyspie znajduje się wspaniała świątynia Afai i ruiny świątyni Apollina.

 

 

Trzeci dzień pobytu w Grecji był najważniejszym punktem programu. Uczniowie udali się do miejscowego ratusza na spotkanie z władzami ateńskiej dzielnicy Ano Liosia. Były oficjalne powitania i prezentacje, spotkanie z władzami w osobach dwóch wiceburmistrzów oraz dyrektora 3rd Lykeio of Ano Liosia z Aten, nauczycielami i uczniami. Polscy nauczyciele odczytali listy dyrektor II LO w Jaworznie – Małgorzaty Szafrańskie – skierowane do przedstawicieli lokalnych władz, a Miłosz Papaj – przedstawiciel społeczności szkolnej – przywitał wszystkich w imieniu polskich uczniów. Po prezentacji greckich uczniów okazało się, że przygotowano dla wszystkich niespodziankę. Jeden z wice-burmistrzów – śpiewak i znawca greckiej muzyki ludowej – wystąpił wraz zespołem. W tradycyjnych strojach weselnych zaśpiewali i zatańczyli tradycyjny, grecki utwór ludowy. Uczniowie II LO z kolei zaprezentowali piosenkę Hej sokoły i tak rozpoczęto wspólny obiad na skąpanym już w słońcu dziedzińcu ratusza. Po krótkim odpoczynku wszyscy udali się na zwiedzanie położonego w górach klasztoru mniszek prawosławnych pod wezwaniem Zaśnięcia Matki Bożej. Polscy uczniowie odwiedzili następnie szkołę partnera, gdzie prezentowali swój kraj, region, miasto i szkołę. Przyszło im się zmierzyć z wieloma pytaniami uczniów greckich, którzy nigdy nie byli w Polsce. Po wizycie w szkole wszyscy udali się do zaangażowanych we współpracę greckich rodzin na typowe dla tej kultury biesiadowanie z regionalnymi potrawami, pieśniami i zwyczajami. Zacieśniły się przyjaźnie, otworzyły horyzonty.

 

 

Polscy uczniowie spędzili ze swoimi greckimi partnerami jeszcze dwa dni. Razem z nauczycielami 3rd Lykeio of Ano Liosia zwiedzili Akropol,wspaniałe Muzeum Akropolu i Uniwersytet Ateński, a w kolejnym dniu udali się na Półwysep Peloponeski. Odwiedzili Epidauros – starożytny, świetnie zachowany teatr grecki, gdzie po dziś dzień w sezonie letnim odbywają się przedstawienia dla kilkunastu tysięcy widzów (bez użycia mikrofonów!). Kolejnym punktem na trasie było Nauplion – była stolica Grecji opanowana niegdyś przez Turków osmańskich. Tu zwiedzali rozległą twierdzę Palamidi. Musieli sobie „zasłużyć” na obiad w pobliskiej greckiej tawernie schodząc po 999 schodach. Jeszcze długo po powrocie pamiętali tę trasę…

Po pożegnaniu z greckimi partnerami uczniowie polscy mieli do zagospodarowania jeszcze jeden dzień pobytu. Wykorzystali go w 100% zwiedzając starożytną Agorę ateńską, gdzie m.in.. zobaczyli skorupki używane podczas starożytnego ostracyzmu – rodzaju tajnego głosowania. Obejrzeli także widowiskową zmianę warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza znajdującym się przed budynkiem Parlamentu Ateńskiego. Dzień zakończył spacer wzdłuż przygotowujących się do sezonu plaż i przygotowania do powrotu do domu.

 

 

Ten wyjazd był nie tylko okazją do zgłębienia kulturalnych i historycznych aspektów krajów partnerskich, ale także doskonałą lekcją życia i okazją do opanowania praktycznych umiejętności, takich jak przygotowanie się do odprawy na lotnisku, poruszaniem się środkami transportu publicznego w obcym mieście, organizacją własnego czasu, zwiedzania, komunikacji z miejscową ludnością.

Wszyscy uczestnicy wizyty w Grecji pozostają wdzięczni organizatorom konkursu Move2Learn,Learn2Move, władzom Aten, dyrekcji 3rd Lykeio of Ano Liosia w Atenach, greckim nauczycielom, uczniom i ich rodzinom oraz Dyrektor i Radzie Rodziców II LO w Jaworznie za umożliwienie uczestnictwa w tak niecodziennym wydarzeniu i doświadczeniu innej kultury. Było to niewątpliwie jedno z tych doświadczeń, które zmieniają życie na lepsze.

Anna Pławecka